Trwa ładowanie...
d33abp9
10-03-2016 14:20

Małopolskie/ Praca dla 4 tys. młodych w pierwszej edycji programu PO WER

Ponad 4 tys. młodych mieszkańców Małopolski znalazło pracę dzięki pierwszej edycji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) realizowanego przez powiatowe urzędy pracy. W sumie z pomocy skorzystało ponad 11 tys. osób w wieku 18-29 lat.

d33abp9
d33abp9

Jak poinformowała w czwartek Katarzyna Nyklewicz, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, program wymaga, aby oferowane zatrudnienie było na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną na co najmniej trzy miesiące. Średnie miesięczne wynagrodzenie za ten okres nie może być niższe od płacy minimalnej i musi uwzględniać składki zdrowotne i ubezpieczeniowe.

Pomoc była skierowana do osób w wieku 18-29 lat, które nie mają pracy, nie uczą się i nie szkolą, a w szczególności niezarejestrowanych w urzędach pracy, w tym osób niepełnosprawnych.

Według rzeczniczki od początku realizacji programu w połowie zeszłego roku z pomocy skorzystało ponad 11 tys. osób. Ponad 2,4 tys. kobiet i 1,7 tys. mężczyzn znalazło pracę.

W ramach programu wsparto też uczestników zainteresowanych otwarciem własnej firmy - jednorazowe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymało ponad 1,8 tys. osób.

d33abp9

"Osiągnięcie takiego efektu było możliwe dzięki wspólnej pracy młodej osoby z doradcą zawodowym. W znalezieniu stałej pracy wykorzystywane były również takie formy pomocy jak bony na zasiedlenie, bony szkoleniowe, bony stażowe" - zaznaczyła Nyklewicz.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój to nowe przedsięwzięcie finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W latach 2014-20 Małopolska ma otrzymać ponad 190 mln euro, a pomocą z tego programu objętych ma być blisko 70 tys. młodych ludzi.

Według danych WUP w 2015 r. zostały podpisane umowy z powiatowymi urzędami pracy na realizację programu na łączną kwotę 102,6 mln zł. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie planuje ogłaszać kolejne nabory co roku (do 2022 r.).

d33abp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33abp9