Trwa ładowanie...

Małżonek bankruta traktowany gorzej niż upadły. Takie mamy prawo

Jak podaje serwis Prawo.pl, osoba, która ogłasza upadłość, ma możliwość oddłużenia się poprzez oddanie swojego majątku. Jednakże, małżonek tej osoby nie jest objęty tym samym przywilejem.

Problemy małżonka bankrutaProblemy małżonka bankrutaŹródło: EAST_NEWS, fot: Lukasz Gdak
dmdg047
dmdg047

Serwis Prawo.pl wyjaśnia, że zgodnie z prawem upadłościowym, jeżeli małżonkowie byli w stanie wspólności majątkowej, to znaczy, że nie mieli zawartej tzw. intercyzy, cały ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Co więcej, podział tego majątku jest niedopuszczalny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Problemy bliskich bankruta

Konrad Forysiak, radca prawny w kancelarii prawnej Zimmerman Sierakowski Frosztęga, na łamach Prawo.pl wyjaśnia, że drugi z małżonków, nawet jeśli nie ma długów, odpowiada za zobowiązania upadłego małżonka swoją częścią majątku.

Zgodnie z art. 124 ust. 1 Prawa upadłościowego, cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości małżonka, który ogłosił upadłość. Drugi z małżonków ma jedynie możliwość zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym z tytułu udziału w majątku wspólnym.

dmdg047

Eksperci Prawo.pl dodają, że w praktyce oznacza to, że mimo iż upada tylko jeden z małżonków, całość majątku wspólnego zostanie zlikwidowana w celu zaspokojenia wierzycieli. Spłata "udziału" drugiego małżonka jest zazwyczaj iluzoryczna lub w ogóle nie następuje.

Rozdzielność nie zawsze rozwiązaniem

Hubert Zieliński, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii prawnej Filipiak Babicz Expert House, na łamach Prawo.pl dodaje, że wierzytelność drugiego małżonka konkuruje ze wszystkimi innymi wierzycielami. Często zdarza się, że syndycy i sądy odmawiają uznania wierzytelności współmałżonka, jeżeli wartość jego udziału jest niższa niż wysokość zobowiązań obciążających wspólny majątek.

Serwis Prawo.pl informuje również, że rozdzielność majątkowa nie zawsze jest skutecznym rozwiązaniem. Jest ona efektywna tylko wtedy, gdy umowa o rozdzielności została zawarta co najmniej dwa lata przed datą złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Hubert Zieliński w artykule Prawo.pl zauważa, że często dłużnicy, na radę "doradców do spraw oddłużania", ustanawiają rozdzielność majątkową i natychmiast składają wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednakże, taka umowa nie wywołuje wówczas skutków i syndyk będzie działał tak, jakby nigdy nie była zawarta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dmdg047
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmdg047