Trwa ładowanie...
dpqaswn
dpqaswn

Małżonkowie oddzielnie gospodarujący będą mieli różne numery identyfikacyjne

Małżonkowie, którzy mają oddzielne gospodarstwa rolne będą mieli własne numery identyfikacyjne - przywiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych. Dotychczas, choć prowadzili różne gospodarstwa, numer mieli wspólny.
Share
dpqaswn

Kwestia numeru identyfikacyjnego ma dla tych rolników bardzo istotne znaczenie, gdyż na tej podstawie mogą starać się o dofinansowanie prowadzenia gospodarstwa ze środków unijnych. Na razie o takie pieniądze może starać się tylko jeden z małżonków.

W środę senackim projektem zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi.

Senat przygotował projekt w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2013 r., który zauważył, że małżonkowie, nawet jeśli istnieje między nimi rozdzielność majątkowa i posiadają odrębne gospodarstwa rolne, nie mogą mieć osobnych numerów. Tymczasem inne osoby prowadzące gospodarstwa rolne nie mają tego ograniczenia. TK nakazał zmianę przepisów w ciągu 18 miesięcy od daty wyroku.

dpqaswn

Sprawozdawca sejmowej podkomisji Małgorzata Pępek (PO), podkreśliła, że senacki projekt ma dostosować przepisy ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności do tego wyroku.

Nowe przepisy przewidują, że w ramach krajowego systemu ewidencji producentów, jeden numer identyfikacyjny będzie nadawany tylko w przypadku tych małżonków, którzy są współposiadaczami gospodarstwa rolnego. W pozostałych przypadkach każdy z małżonków będzie miał prawo do osobnego numeru identyfikacyjnego.

Numery identyfikacyjne otrzymane przed dniem wejścia nowelizacji mają być zachowane.

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk poinformował, że rząd popiera przedstawiony projekt.

W środę projektem zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa. Po uwzględnieniu zmian zaproponowanych przez podkomisję, projekt został skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

dpqaswn

Podziel się opinią

Share
dpqaswn
dpqaswn