Mamy nie tylko gaz z łupków, ale i ropę?

PKN Orlen chce przeznaczyć ok. 420 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat na poszukiwania gazu oraz ropy w kraju i za granicą - powiedział PAP prezes PKN ORLEN Jacek Krawiec. Koncern poszukuje m.in. gazu łupkowego w rejonie Lublina.

Mamy nie tylko gaz z łupków, ale i ropę?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.01.2011 | aktual.: 09.01.2011 12:49

Jak wyjaśnił PAP Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, spółki zależnej odpowiedzialnej w koncernie za poszukiwanie i wydobycie, obecnie realizowane są łącznie cztery projekty, trzy w Polsce oraz jeden projekt zagraniczny. Wraz z Kuwait Energy Company (KEC) polska spółka poszukuje ropy i gazu na łotewskim szelfie Morza Bałtyckiego.

- Orlen Upstream i Kuwait Energy Company posiadają 90 proc. udziałów w dwóch koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Do pozostałych 10 proc. prawa posiada rząd łotewski - powiedział Prugar. Dodał, że pierwsze odwierty na terenie jednej bądź obu koncesji zaplanowane są na przełom 2011 i 2012 roku. Operator projektu, należąca do Orlenu i KEC spółka Balin Energy SIA, nabyła już dane sejsmiczne 3D wykonane na 300 km kw. obszaru koncesji, które są teraz interpretowane.

W kraju koncern m.in. poszukuje ropy - wraz z PGNiG - w okolicy Sierakowa (woj. wielkopolskie). Orlen Upstream ma 49 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej Wronki, zlokalizowanej na wschód od największego, odkrytego w ostatnich latach kompleksu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów.

- Trwają prace mające na celu potwierdzenie występowania złóż, wydobycie ma szansę rozpocząć się w 2016 roku - powiedział Prugar. Szacowana wielkość złoża to 26 mln baryłek ropy. W Sierakowie już ruszył pierwszy "rozpoznawczy" odwiert, kolejne dwa zaplanowano jeszcze w tym roku.

Z kolei w tzw. basenie lubelskim Orlen Upstream posiada 5 koncesji poszukiwawczo-wydobywczych ropy i gazu (Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin i Wierzbica) o powierzchni 4,7 tys. km kw. Spółka poszukuje tam zarówno konwencjonalnych złóż ropy i gazu, jak i niekonwencjonalnego gazu uwięzionego w skale łupkowej (koncesje Garwolin, Lubartów i Wierzbica).

- Od jesieni 2007 roku do końca 2009 roku wykonywano tam liczne analizy geologiczne. Pozwoliły one wytypować kilkanaście perspektywicznych miejsc, gdzie mogą znajdować się złoża ropy lub gazu, zarówno typu konwencjonalnego, jak i niekonwencjonalnego - shale gas (gaz łupkowy - PAP)" - powiedział prezes Prugar.

- Pierwsze wnioski i rekomendacje co do dalszych poszukiwań gazu łupkowego powinny pojawić się w połowie roku - dodał. W latach 2011-2013 Orlen Upstream zaplanował 6 odwiertów rozpoznawczych w okolicach Lublina. W tym i następnym roku spółka będzie też wiercić w poszukiwaniu konwencjonalnych złóż ropy i gazu w tym rejonie. - Największe perspektywy wiążemy z piaszczysto-mułowcowymi utworami karbonu, zalegającymi na głębokości od około 1200 do ponad 3000 metrów - powiedział Prugar.

Poinformował, że do września ministerstwo środowiska wydało 70 koncesji na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego (tight i shale gas) w Polsce. 11 z nich dotyczyło poszukiwań gazu niekonwencjonalnego, a 59 było koncesjami łącznymi - na poszukiwanie konwencjonalnych i niekonwencjonalnych węglowodorów. - Pięć spośród 59 wspólnych koncesji na poszukiwanie konwencjonalnych i niekonwencjonalnych węglowodorów uzyskał Orlen Upstream - podkreślił.

Julita Żylińska

Źródło artykułu:PAP
gaz łupkowygaz z łupkóworlen
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)