Trwa ładowanie...
sąd

Mamy prawo wiedzieć na co ZUS wydaje nasze pieniądze

ZUS wydaje ciężkie pieniądze, które ma z naszych podatków. Dlatego mamy prawo patrzeć mu na ręce i rozliczać z każdej wydanej złotówki. Potwierdził to właśnie warszawski sąd apelacyjny. Odrzucił pozew Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciw naszej gazecie. Zakład poszedł z nami do sądu za dwa artykuły z początku 2011 roku: "ZUS rozdaje bony swoim urzędnikom" i "ZUS jedzie na narty". Akurat wtedy ważyły się losy rządowej reformy, wskutek której mamy pracować dłużej na swoje emerytury. A emeryci i renciści czekali na marne podwyżki (dostali średnio po 36 zł).

Share
Mamy prawo wiedzieć na co ZUS wydaje nasze pieniądze
Źródło: newspix.pl, Fot: Piotr Molęcki
d4fvbfp

"ZUS potrafi być znacznie hojniejszy, tyle że dla własnych urzędników" - napisaliśmy, podając przykłady. Bo w tym czasie, gdy ZUS planował zaciągnięcie 1,6 mld zł kredytu na wypłaty emerytur dla Polaków, 233 pracowników Zakładu szykowało się na wypoczynek w Krynicy--Zdroju, a biurokraci z Rzeszowa czekali na bony o wartości do 110 zł dla każdego. Zwróciliśmy uwagę, że ZUS jest finansowany z naszych podatków. Dygnitarze wzięli sobie do serca tylko tę ostatnią uwagę. I wytoczyli Faktowi proces za pieniądze podatników. Sąd Apelacyjny w Warszawie przyznał, że zestawienie reformy emerytalnej z wyjazdem urzędników na wypoczynek czy rozdawaniem im bonów może być szokujące. A na utrzymanie ZUS-u i tak łoży podatnik. Ale rola prasy, jak mówił sędzia, polega właśnie na tym, by pobudzać dyskusje, podawać informacje, zestawiać je i skłaniać czytelników do przemyśleń.

- Wyrok pokazuje, że dziennikarze mają prawo zestawiać fakty, które są istotne ze względu na interes społeczny – komentuje mec.Tobiasz Szychowski z kancelarii Kochański, Zięba, Rąpała i Partnerzy, który reprezentował Fakt przed sądem.

W dzisiejszym wydaniu Faktu polecamy też: Prof. Kazimierz Kik: Gowin może zastąpić Kaczyńskiego

d4fvbfp

Podziel się opinią

Share
d4fvbfp
d4fvbfp