Manager wirtualnej firmy - zawód z przyszłością

Stanowiska związane z branżą internetową to przyszłość polskiego rynku pracy – wynika z opublikowanego niedawno raportu magazynu „Forbes”. Wpływ Internetu na rynek pracy widać też na uczelniach, gdzie otwierane są nowe – internetowe - kierunki i specjalizacje.

Manager wirtualnej firmy - zawód z przyszłością

Uczelnie stawiają na specjalności, które ułatwią absolwentom rozpoczęcie kariery zawodowej. Kluczowe jest zatem uruchamianie takich kierunków, które będą odpowiadały aktualnie obowiązującym trendom na rynku pracy. Przykładem jest specjalność „manager wirtualnej firmy”, uruchomiona w tym roku na kierunku Zarządzanie w katowickiej Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania.

Absolwent z szansą na sukces

Przyszły manager wirtualnej firmy na studiach nauczy się zarządzania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pozna podstawy prowadzenia działań promocyjnych w internecie, a także sposoby mierzenia ich efektywności.

- Zależy nam, aby każdy z absolwentów posiadał praktyczną wiedzę ułatwiającą mu szybki rozwój kariery zawodowej. Aktualne trendy i sytuacja na rynku pracy sygnalizują zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze IT oraz komunikacji internetowej. Manager wirtualnej organizacji zatrudnienie znajdzie w firmach zajmujących się konstruowaniem nowoczesnych systemów informatycznych, ale także w e-biznesie – jako pracownik dużych organizacji, ale też twórca własnej firmy - opowiada Anna Dewalska-Opitek, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych w SWSZ.

Wirtualna organizacja

Decentralizacja zarządzania, konieczność kierowania wirtualnym zespołem pracowników oraz kontaktowanie się z kontrahentami poprzez kanały komunikacji elektronicznej – to główne zadania dla osób zarządzających działami e-commerce w dużych firmach, a także prowadzących samodzielną działalność w internecie.

– To, co odróżnia zarządzanie wirtualną firmą od kierowania typową działalnością biznesową to przede wszystkim narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy. Dlatego podczas kształcenia na tej specjalizacji student uczy się nie tylko podstaw zarządzania, ale też nabiera kompetencji w zakresie selekcji technik i narzędzi niezbędnych do prowadzenia działalności internetowej z wykorzystaniem prężnie działającego w uczelni, pierwszego na Śląsku Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości – wyjaśnia Anna Dewalska-Opitek z SWSZ.

Praktyczne zarządzanie

Zawód managera skupia w sobie zarówno umiejętności techniczne, jak i kompetencje miękkie. Managerowie nie kierują tylko własną pracą, ale planują i delegują zadania dla innych osób – a to wiąże się z odpowiedzialnością. Dlatego tak ważne jest, aby student posiadał przygotowanie praktyczne, które pozwoli mu szybko odnaleźć się na nowym stanowisku.

– Dobry manager przyczyni się nie tylko do sukcesu firmy, ale też będzie potrafił rozwinąć umiejętności i kompetencje podległych pracowników – tłumaczy dr Anna Dewalska-Opitek.

Na kierunku Zarządzanie można kształcić się w ramach różnych specjalności, które oferują zdobycie zawodu w obszarach nieraz od siebie oddalonych – Wszystkie specjalności posiadają pewną część wspólną związaną z podstawową wiedzą o zarządzaniu. Różni je jednak obszar, w którym wiedzę tę można wykorzystać. Dlatego w ofercie naszej uczelni znajduje się m.in. psychologia w zarządzaniu, negocjacje w biznesie, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie w sporcie lub oświacie oraz wiele innych – mówi Anna Dewalska-Opitek.

Uczelnie stawiają na specjalności, które ułatwią absolwentom rozpoczęcie kariery zawodowej. Kluczowe jest zatem uruchamianie takich kierunków, które będą odpowiadały aktualnie obowiązującym trendom na rynku pracy. Przykładem jest specjalność „manager wirtualnej firmy”, uruchomiona w tym roku na kierunku Zarządzanie w katowickiej Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)