Trwa ładowanie...
d47yms7

Marvipol chce ukończyć kolejne trzy projekty z Panattoni w 2018 r.

Warszawa, 05.09.2016 (ISBnews) - Kolejne trzy wspólne inwestycje Marvipolu i Panattoni Europe będą realizowane począwszy od bieżącego roku, a proces ich budowy, wynajęcia i sprzedaży ma się zakończyć do 2018 r., poinformował prezes i główny akcjonariusz Mariusz Książek. Docelowo Marvipol chce, by realizacja projektów magazynowo-logistycznych stała się drugim podstawowym, obok biznesu mieszkaniowego, obszarem działalności segmentu deweloperskiego grupy. Pozwoli to na zdywersyfikowanie ryzyka i ustabilizowanie wyników finansowych.

Share
d47yms7

"Pierwsze inwestycje w segmencie magazynowym, realizowane jako wspólne przedsięwzięcia z grupą Panattoni Europe, oceniamy zdecydowanie pozytywnie. W 12 miesięcy od uruchomienia środków na dwa projekty tworzące Panattoni Park Warszawa-Konotopa, są już one wybudowane i wynajęte w ponad 70%, a negocjacje ws. ich sprzedaży zostały już rozpoczęte. Liczymy, że najpóźniej w I kwartale 2017 r. proces sprzedaży obu projektów zostanie zakończony" - powiedział Książek w rozmowie z ISBnews.

Kolejne wspólne inwestycje Marvipolu i Panattoni Europe zostaną zrealizowane również w aglomeracji warszawskiej - na działce zlokalizowanej w gminie Grodzisk Mazowiecki. Inwestorem w nowych projektach będzie PDC Industrial Center 60 sp. z o.o., w której spółka z grupy Panattoni ma posiadać 42%.

"Planujemy zrealizowanie trzech inwestycji, w ramach których powstaną budynki z łącznie ponad 70 tys. m2 powierzchni użytkowej. Realizacja pierwszej z nich rozpocznie się już w 2016 r. Oczekuję, że ostatni z projektów zostanie ukończony w 2018 r., w tym też roku planujemy także zakończyć proces wynajęcia budynków oraz doprowadzenie do sprzedaży wszystkich trzech projektów" - poinformował Książek.

d47yms7

W ocenie prezesa, projekty magazynowo-logistyczne stanowić będzie dobrą równowagę dla projektów mieszkaniowych, których realizacja była do tej pory działalnością podstawową segmentu deweloperskiego grupy Marvipol, pozwoli na zdywersyfikowanie ryzyka i ustabilizowanie wyników finansowych.

W I połowie 2016 r. segment deweloperski Grupy miał 62,5 mln zł skonsolidowanych przychodów (spadek o 20%) oraz 1,5 mln zł zysku operacyjnego (1,3 mln zł straty w I poł. 2015 r.). Spółka zawarła w tym okresie 291 umów sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych, o 13% więcej niż rok wcześniej.

"Chociaż zakończyliśmy I półrocze wzrostem, jesteśmy rozczarowani wynikami sprzedaży w ostatnich 2-3 miesiącach. Ze względu na opóźnienia administracyjne i tym samym zakładane rozpoczęcie budów nowych inwestycji: Riviera Park na warszawskim Żeraniu oraz Bemowo Residence na Bemowie, nie uda się nam zrealizować pierwotnego planu sprzedażowego na 2016 r. - ponad 700 zawartych umów. Zakładamy, że w 2016 r. powtórzymy wynik z 2015 r. i zawrzemy ok. 600 umów. Cel minimum na 2017 r. to 20% wzrost sprzedaży" - zadeklarował Książek. Dzisiaj obie te inwestycje mają już prawomocne pozwolenia na budowę, a na Riviera Park ruszyły prace budowlane.

Marvipol realizuje obecnie etapy IIA i IIB inwestycji Central Park Ursynów z łącznie 532 lokalami. Do końca 2016 r. ma ruszyć budowa I etapu Riviera Park (190 lokali), Bemowo Residence (104 lokale) oraz trzeci etap Central Park Ursynów (374 lokale). W 2017 r. deweloper planuje uruchomienie kolejnych etapów Riviera Park i Central Park Ursynów oraz dwóch inwestycji apartamentowych - na warszawskim Powiślu i Mokotowie, na łącznie ok. 100 lokali. MarvipolS.A. ma obecnie w przygotowaniu, obok inwestycji na Powiślu i Mokotowie, jeszcze projekty na Ochocie (ok. 70 lokali) i Saskiej Kępie (ok. 300 lokali). Ponadto spółka posiada umowy przedwstępne zakupu kolejnych 2 nieruchomości.

d47yms7

Prezes deklaruje, że spółka pracuje nad zakupem kolejnych nieruchomości, w tym rozważa również wyjście poza Warszawę.

"Interesuje nas m.in. Trójmiasto, w 2016 r. zaangażowaliśmy się i gruntownie przeanalizowaliśmy kilkanaście projektów w tej aglomeracji. Poza Warszawą działamy szczególnie ostrożnie, stąd potrzebujemy więcej niż przeciętnie czasu do wyboru działek, które spełnią nasze wysokie wymagania" - podsumował Książek.

Marvipol to jeden z największych warszawskich deweloperów, jest też importerem i dystrybutorem samochodów. Marvipol jest notowany na GPW od 2008 r. W 2015 r. spółka miała 694,17 mln zł skonsolidowanych przychodów. Marvipol ocenia, iż finalizacja podziału spółki na dwa notowane na rynku głównym GPW podmioty (deweloperski i motoryzacyjny) nastąpi najpóźniej w I kwartale 2017 r.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d47yms7

Podziel się opinią

Share
d47yms7
d47yms7