Marzysz o wakacjach, ale martwisz się finansami? Zobacz, jak tanio podróżować

Pieniądze to jeden z głównych powodów, które powstrzymują ludzi przed wybraniem się na urlop. Wymarzony wyjazd nie musi jednak pochłaniać ogromnych nakładów finansowych. Warto poznać sposoby na tanie podróżowanie.

Marzysz o wakacjach, ale martwisz się finansami? Zobacz, jak tanio podróżować
Źródło zdjęć: © WP.PL | Anna Białkowska/Flickr

Nie trzeba być bogatym, by podróżować i odwiedzać atrakcyjne miejsca. Warto wiedzieć, jak zaplanować wyjazd, by nie zrujnował domowego budżetu. Zwłaszcza, że okres urlopowy już za pasem.

Nie zamykaj się na jeden kierunek

Odkrywanie Czarnego Lądu, pobyt na gorącej Kubie, a może odwiedziny w Kraju Kwitnącej Wiśni? Marzenia o ciekawych zakątkach świata można realizować z powodzeniem. Nie warto jednak upierać się na konkretne destynacje w danym momencie. Tańszemu podróżowaniu sprzyja elastyczność. Apetyt na przygodę można zaspokoić, odwiedzając nawet te kierunki, które wcześniej nie były brane pod uwagę. Wybór miejsca warto uzależnić od dostępności biletów w dobrej cenie i postawić na spontaniczność.

Zadbaj o dowolność w wyborze terminów

Elastyczna postawa dotyczy także czasu. Zazwyczaj najtańsze loty odbywają się w środku tygodnia, a ich oferty pojawiają się z zaledwie kilkudniowym wyprzedzeniem. Niższe ceny są dostępne poza sezonem - od września do listopada i od stycznia do maja. Transport lotniczy pochłania zwykle największą część budżetu podróżnego, dlatego upolowanie korzystnej promocji znacząco redukuje wydatki. Przy wyborze urlopu w okresie wakacyjnym trzeba natomiast liczyć się z wyższymi kosztami. Warto wtedy rozważyć oferty "last minute" z biura podróży, dotyczące zorganizowanych wycieczek. Na taką opcję jednak nierzadko trzeba się zdecydować z dnia na dzień.

Poluj na tanie loty

Wolisz obrać kierunek zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Poluj na promocje lotnicze i szukaj biletów w niższych cenach. Możesz to zrobić, zapisując się na newslettery serwisów poświęconych taniemu podróżowaniu, korzystając ze specjalnych wyszukiwarek cenowych lub - po prostu- regularnie odwiedzając strony internetowe linii lotniczych. Aby z wyprzedzeniem zmniejszyć ewentualne koszty, sprawdź, w jakim okresie w wybranym kraju panuje tzw. wysoki sezon, kiedy ceny biletów i noclegów mogą być nawet dwukrotnie wyższe.

Nie przegap atrakcyjnych promocji

Nie tylko bilety lotnicze można dostać w promocyjnej cenie. Jeśli poświęcisz czas na szukanie, bez wątpienia znajdziesz tańsze oferty przejazdów, noclegów, a nawet atrakcji turystycznych. Istnieją serwisy, za pośrednictwem których w szybki sposób zarezerwujesz terminy wyjazdów i bezpośrednio skorzystasz z promocji. Śledź atrakcyjne profile na Facebooku i Twitterze, zapisz się na alerty dostępne na stronach podróżniczych, dzięki temu nie ominie cię żadna interesująca propozycja. Możesz też przeglądać fora internetowe, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i podrzucają korzystne rozwiązania. Znajdziesz tam również szereg ciekawostek o miejscu, do którego się wybierasz.

Zaplanuj transport z wyprzedzeniem

Bilety autokarowe i pociągowe też można kupić taniej. Poczytaj o najtańszych środkach lokomocji w danym kraju i kieruj się tymi wskazówkami. Nie wszędzie komunikacja miejska funkcjonuje tak samo. W jednym mieście taniej jest poruszać się busem, w innym pociągiem, a czasem to samolot sprawdza się lepiej nawet na krótkich odcinkach. Jeśli masz już zaplanowany lot, od razu zajmij się organizacją transferu z lotniska. Z wyprzedzeniem zaplanuj też zakup biletów na wybrane przejazdy. Czasem bardziej opłaca się kupić je dużo wcześniej i za pośrednictwem internetu.

Podróżuj z bagażem podręcznym

Dobrze zaplanuj zawartość walizki, zrezygnuj ze zbędnych rzeczy. Za duży bagaż rejestrowany trzeba dopłacać, dlatego podróżowanie samolotem z bagażem podręcznym wychodzi taniej. Obniża to zresztą nie tylko koszty podróży, ale pozwala również zaoszczędzić czas. Nie trzeba czekać na lotnisku w kolejce do nadania czy odbioru torby. Łatwiej też poruszać się z niewielkim plecakiem. Mały bagaż jest więc wygodniejszy, a przy dobrej strategii można do niego naprawdę dużo zmieścić.

Rozważ różne opcje noclegu

Bądź otwarty na różnorodne rozwiązania. Najbardziej popularne możliwości noclegów to przede wszystkim hotele, motele czy hostele. Istnieje jednak wiele innych opcji. Zamiana domów, couchsurfing czy nawet wypożyczenie mieszkania bezpośrednio od właściciela, np. za pośrednictwem serwisów internetowych, takich jak Airbnb. Takie metody są często tańsze niż pokój hotelowy, a dają też możliwość bliższego obcowania z tamtejszą kulturą i poznania rodzimych mieszkańców.

Wyjdź z roli turysty

Bez względu na to, czy odwiedzana miejscowość jest bardziej lub mniej turystyczna, poza głównymi i popularnymi atrakcjami zawsze znajdą się mniej uczęszczane ścieżki. Szczegółowa eksploracja terenów pozwala na poznanie miejsca i odkrycie panującej atmosfery. Można chłonąć kulturę i miejscowe zwyczaje. W punktach przeznaczonych typowo dla turystów, wszystko jest zazwyczaj dwa razy droższe. Warto więc zamieniać hotelowe restauracje na lokalne knajpki, poruszać się mniej zatłoczonymi uliczkami itd. Podążanie śladami mieszkańców pozwala odkryć to, co samemu trudno odnaleźć nawet z mapą.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)