Trwa ładowanie...
d33abp9
17-08-2015 09:37

Maspex ma wstępną umowę zakupu rumuńskiego producenta wody Rio Bucovina

Warszawa, 17.08.2015 (ISBnews) - Grupa Maspex Wadowice zawarła wstępną umowę zakupu spółki Rio Bucovina, wicelidera na rumuńskim rynku producentów wody mineralnej. Do sfinalizowania transakcji wymagana jest zgoda rumuńskiego organu antymonopolowego, podał Maspex.

d33abp9
d33abp9

Umowa dotyczy zakupu trzech zakładów produkcyjnych w miejscowościach: Vatra Dornei, Timisoara, Giurgiu oraz m.in. znanej marki Bucovina. Będzie to 18 przejęcie grupy Maspex Wadowice i 3 na rynku rumuńskim.

"W Rumunii mamy bardzo mocną pozycję w segmencie produktów instant z markami: La Festa i Ekland, na rynku soków, nektarów i napojów z brandami: Tedi (Kubuś) i Tymbark oraz w kategorii krakersów i precli z marką Salatini. W rynku wody do tej pory nas nie było, a jest to kategoria, która rośnie. Obecnie, segment wód mineralnych stanowi już 50% rynku napojów bezalkoholowych w tym kraju. Marka Bucovina znacznie zwiększy naszą konkurencyjność i umocni pozycję naszej firmy na rynku rumuńskim. Konsumpcja wody w Rumunii jest jeszcze na niższym poziomie, niż w innych krajach Europejskich, co z pewnością daje perspektywy do dalszego rozwoju" - powiedział prezes Krzysztof Pawiński, cytowany w komunikacie.

Rio Bucovina to jeden z największych producentów naturalnych wód mineralnych na rynku rumuńskim. Według danych AC Nielsen, Bucovina pod względem udziałów ilościowych to drugi gracz na rumuńskim rynku wody, do którego należy prawie 10% rynku (dane za kwiecień-maj 2015). Pod względem wartościowym spółka zajmuje czwarte miejsce na rynku.

Maspex podał, że Rumunia jest dla grupy drugim, po Polsce, co do wielkości rynkiem, zarówno jeżeli chodzi o obroty, poniesione inwestycje, jak i siłę nabywczą, co z punktu widzenia producentów produktów spożywczych jest bardzo ważne.

d33abp9

Grupa Maspex pojawiła się w Rumunii w 1996 roku i obecnie jest jednym z największych polskich inwestorów w tym kraju. W 2007 roku rumuńska spółka Maspeksu zakupiła markę Arnos, wiodącego producenta makaronów, a w 2013 roku marki Salatini i Capollini - najstarsze znaki towarowe w segmencie krakersów i precli i zdecydowani liderzy, do których należy 1/3 rynku krakersów i ok. 20% rynku precli.

"Zakup firmy Rio Bucovina przez jedną z największych polskich firm z Europy Środkowo - Wschodniej będzie ważnym wydarzeniem dla rynku FMCG z Rumunii. Jako część grupy Maspex Wadowice, Rio Bucovina będzie wzmacniać jeszcze bardziej swoją pozycję na rynku producentów naturalnej wody mineralnej, wody źródlanej i stołowej z Rumunii. Jestem pewny, że doświadczenie polskiej firmy, a także jej ambitne cele odnośnie oferty produktowej, będą miały istotny wpływ na dalszy rozwój marek posiadanych przez firmę Rio Bucovina" - powiedział dyrektor generalny spółki Dorel Radu, cytowany w komunikacie.

Założona w roku 2006, Rio Bucovina jest 100% prywatną spółką, której głównym przedmiotem działalności jest rozlew naturalnej wody mineralnej Bucovina i produkowanie napojów Rio. Sprzedawane marki to: Bucovina - naturalna woda mineralna niegazowana i gazowana; La Vitta - woda źródlana niegazowana i woda stołowa gazowana; Rio, La Vitta, Malibu, Bon Ton - napoje gazowane; Golden Horse - napój energetyczny, La Vitta - produkty spożywcze.

Grupa Maspex Wadowice jest liderem na rynku producentów soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także ich wiodącym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Jest również największym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze, herbatki), oraz liderem na rynku makaronów w Polsce oraz wiodącym producentem w Rumunii. W portfolio firmy znajdują się m.in. takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Tiger, Lubella, Malma, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa, Plusssz. W 2014 r. przychody ze sprzedaży Grupy osiągnęły poziom ponad 3,3 mld zł, z czego 1/3 stanowi sprzedaż zagraniczna. Produkty Maspeksu trafiają do ponda 50 krajów na całym świecie.

(ISBnews)

d33abp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33abp9