Trwa ładowanie...
dk6c227

Krzysztof Pawiński

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Ralf Lotys (Sicherlich)

Krzysztof Pawiński jest jednym z polskich milionerów, który wraz z pięcioma wspólnikami dorobił się fortuny na koncernie Maspex Wadowice.

Życiorys

Krzysztof Pawiński urodził się w 1965 roku, studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracował jako magazynier, księgowy i sprzedawca. Nie planował zostać biznesmenem, gdyż chciał poświęcić się karierze naukowej i uczynił kilka kroków w tym kierunku: obronił doktorat z przepływu płynów i przez jakiś czas pracował na uczelni. Według bliskich oraz współpracowników Pawiński byłby świetnym naukowcem. Ale stało się inaczej.

Kiedy wyjechał do Niemiec w ramach stypendium, zajął się sprowadzaniem do Polski zabielacza do kawy za namową Zdzisława Stuglika. Biznes ten zaczął przynosić mu mnóstwo pieniędzy, a co ważne coraz bardziej mu się podobał. W końcu Pawiński, wraz ze wspólnikami, postanowił otworzyć spółkę Maspex Wadowice. Jak sam wspomina, początkowo nie miał żadnego kapitału, a spółka powstała w zasadzie od zera.

Koncern Maspex Wadowice początkowo zajmował się konfekcjonowaniem kakao DecoMorreno oraz zabielacza do kawy. Dziś jest to jedna z największych firm spożywczych w Europie środkowej oraz wschodniej, należą do niego m.in. Tymbark, Lubella czy Kubuś.

Produkty Maspexu sprzedają się na całym świecie i w całej Europie. Spółka gromadzi 11 polskich firm oraz 14 zagranicznych przedsiębiorstw.

Krzysztof Pawiński jest twarzą Maspexu, ale międzynarodowego sukcesu nie mógł osiągnąć bez pomocy wspólników: Jerzego Kasperczyka, Sławomira Rusinka, Józefa Szczura, Zdzisława Stuglika i Petera Kramera. Panowie prowadzą razem biznes przez ponad 20 lat i łączy ich nie tylko praca, ale także bliska znajomość.

Życie prywatne

Krzysztof Pawiński poznał swoją żonę, Edytę Pawińską, jeszcze na studiach. Małżeństwo ma dwie córki.

Pawiński osiedlił się wraz z rodziną w Czańcu pod Wadowicami, czyli w swojej rodzinnej miejscowości. Tam ma własne zacisze, z którego zarządza całą firmą. O swoim życiu prywatnym mówi niewiele, ale wiadomo, że uwielbia mecze piłki nożnej, a zwłaszcza drużyny LKS-u Czaniec, w której kiedyś grał.

Majątek

W 2017 roku fortuna Krzysztofa Pawińskiego wyniosła 804 mln, ale w roku 2016 miał na koncie ponad miliard zł. Cała spółka natomiast przynosi właścicielom ponad 4 mld zł dochodu ze sprzedaży (dane na rok 2016).

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Krzysztof Pawiński plasuje się razem ze swoimi wspólnikami na pozycji 48. w rankingu najbogatszych Polaków, tuż za Zbigniewem Koncewiczem, właścicielem Grupy Zarmen.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk6c227
dk6c227
dk6c227
dk6c227