Trwa ładowanie...

Masz dzieci i mieszkanie w MdM? Możesz zyskać nawet 11 tys. zł na spłatę kredytu

Korzystasz z programu Mieszkanie dla Młodych? Masz dwoje dzieci i spodziewasz się kolejnego? Możesz liczyć na dodatkowe dofinansowanie na spłatę kredytu. Wystarczy, że złożysz jeden wniosek. Ekstra bonus od Banku Gospodarstwa Krajowego to średnio 11 tys. zł. Wypłaty dodatkowych środków będą realizowane do 2023 roku.

Masz dzieci i mieszkanie w MdM? Możesz zyskać nawet 11 tys. zł na spłatę kredytuŹródło: Fotolia
dgqmq4k
dgqmq4k

Bank BGK wstrzymał tegoroczne dotacje w ramach Mieszkania dla Młodych.I choć banki zaczną ponownie przyjmować wnioski dopiero na początku 2018 roku, rządowy program nadal oferuje finansowe wsparcie - przypomina portal RynekPierwotny.pl. Pieniądze na częściową spłatę kredytu otrzymają rodziny, które w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania, powiększą się o trzecie lub kolejne dziecko.

Izabela Procyk-Lewandowska, WP
Izabela Procyk-Lewandowska, WP Fot: Izabela Procyk-Lewandowska, WP

Program MdM - dofinansowanie na trzecie dziecko

Dopłatę uzyskają dotychczasowi uczestnicy rządowego programu za narodziny lub przysposobienie kolejnego dziecka (np. czwartego). W momencie ubiegania się o dofinansowanie rodzice muszą wychowywać przynajmniej troje podopiecznych. Co to oznacza w praktyce? Jeśli np. 26-letni syn zdążył się usamodzielnić, w praktyce rodzina sprawuje opiekę nad dwójką rodzeństwa. Nie może więc wnioskować o dodatkowe wsparcie finansowe.

Jednorazowa premia na spłatę części kredytu wynosi 5 proc. kwoty dofinansowania wkładu własnego w ramach Mieszkania dla Młodych. Jak obliczyć dopłatę? Mnożymy powierzchnię w m kw. kupionego mieszkania (nie więcej niż 50 m kw.) przez wskaźnik przeliczeniowy. Ostatnią wartość znajdziemy w tabeli publikowanej co kwartał przez bank BGK.

dgqmq4k

Przelicznik kosztu odtworzenia 1 m kw. ustala się odrębnie dla trzech rodzajów lokalizacji: stolic województw, gmin sąsiadujących z tymi miastami oraz pozostałych gmin w województwie. Najwyższy wskaźnik dotyczy miasta Warszawy (5 822,41 zł), a najniższy widnieje przy gminach w województwie świętokrzyskim (3 218,69 zł).

Przykład
W 2016 roku państwo Jankowscy kupili w Poznaniu mieszkanie o powierzchni 50 m kw. W kwietniu 2017 roku urodziło im się trzecie dziecko. Mogą więc skorzystać z jednorazowego wsparcia z tego tytułu. Aktualny wskaźnik dla Poznania to 5 202,50 zł. Przyznany bonus wyniesie zatem 13 006,25 zł (5 proc. x 5 202,50 zł x 50 m kw.).

Wniosek o spłatę części kredytu. O czym warto pamiętać?

Chcesz otrzymać ekstra pieniądze na spłatę kredytu? W ciągu 6 miesięcy od daty narodzenia lub przysposobienia dziecka musisz złożyć wniosek. Druk należy dostarczyć do banku kredytującego. Po otrzymaniu środków z BGK, instytucja dokonuje przeliczenia kredytu zgodnie z obniżoną kwotą kapitału i nie pobiera żadnej prowizji. Dzięki temu, kredytobiorca może liczyć na spadek przyszłych odsetek.

Fragment wniosku
Fragment wniosku

Do wniosku trzeba dodatkowo dołączyć niezbędne dokumenty. Chodzi o akt urodzenia lub prawomocne orzeczenie sądu rodzinnego i opiekuńczego o przysposobieniu dziecka. Przyda się także umowa przeniesienia prawa własności zakupionego mieszkania. Urzędowe druki stanowią podstawę wypłaty finansowego wsparcia dla rodziców.

dgqmq4k

Państwowe premie w rękach 258 rodzin

Z dodatkowego wsparcia w wysokości 5 proc. skorzystało do tej pory 258 rodzin. Od początku trwania programu do 30 kwietnia bieżącego roku, Bank BGK wypłacił na ten cel łącznie 2,8 mln zł - wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Jak podaje portal RynekPierwotny.pl, średnia wartość bonusu wynosi od 10 do 11 tys. zł.

Jednorazowa premia to nie jedyny ukłon w stronę wielodzietnych rodzin korzystających z Mieszkania dla Młodych. Rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci mogą też skorzystać z dofinansowania bez spełnienia kryterium wiekowego (w innych przypadkach dotację uzyskują osoby poniżej 35 lat). Co więcej? Jeśli w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny mają pod opieką więcej niż dwoje potomków, przysługuje im dopłata w wysokości 30 proc.

Mieszkanie dla Młodych to system stworzony z myślą o osobach planujących zakup mieszkania lub budowę domu. Pomoc ze strony państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Na 10 proc. dopłaty mogą liczyć osoby niepozostające w związkach małżeńskich lub bezdzietne małżeństwa. Rodziny z jednym dzieckiem otrzymują 15 proc. dopłaty, z dwójką dzieci - 20 proc., a z przynajmniej trójką dzieci - 30 proc.

dgqmq4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqmq4k