Trwa ładowanie...

Masz kredyt? To jest sądny dzień. "RPP podniesie stopy procentowe"

- Rada Polityki Pieniężnej podniesie w czwartek stopy procentowe o 75 pkt. bazowych – uważa ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Jego zdaniem to nie będzie ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym cyklu. Z kolei eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują, że RPP zakończy cykl podwyżek w lipcu. Powód? Czerwcowy odczyt PMI dla polskiego przemysłu za czerwiec, który mówi jasno: w Polsce zaczyna się spowolnienie gospodarcze.

Share
"Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 75 pkt" - mówi ekonomista Banku Pekao"Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 75 pkt" - mówi ekonomista Banku PekaoŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
d281fcs

- Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 75 pkt. bazowych – powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. To oznaczałoby, że główna stopa procentowe NBP, referencyjna, wzrośnie do 6,75 proc. z obecnych 6 proc.

Problem inflacji wazniejszy niż strach przed recesją

Zdaniem Bartkiewicza nie będzie to ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym cyklu. Wprawdzie wśród inwestorów obecnie panuje obawa o możliwą recesję, którą podwyżka stóp mogłaby przyspieszyć, jednak w przypadku Polski ich uwaga koncentruje się na inflacji.

- W tych warunkach rynkowych jakikolwiek sygnał zakończenia cyklu podwyżek inflacji zostanie odebrany bardzo negatywnie. Obecnie dla inwestorów większym problemem jest inflacja – powiedział ekonomista Banku Pekao. - Polska jest w ostatnich miesiącach traktowana jako czysty rynek wschodzący, a kraje wschodzące często są zmuszane przez rynki do prowadzenia polityki procyklicznej – dodał.

d281fcs

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"

Przyznał, że z punktu widzenia walki z inflacją bardziej korzystna byłaby podwyżka o 100 pkt. bazowych, zwłaszcza że notowane od kilku miesięcy osłabienie złotego będzie podbijać wskaźnik wzrostu cen o ponad 0,5 pkt. proc. - szacuje Bartkiewicz.

- Nie mam jednak przekonania, że krótkoterminowe zmiany kursów walutowych mają duże znaczenie dla członków RPP, bo oni aż tak pilnie nie śledzą wahnięć kursów. W marcu tego roku, kiedy byliśmy świeżo po panice na rynku walutowym, która objęła także zakupy walut w kantorze, RPP zignorowała kwestie wahań kursu i podniosła stopy o 75 pkt. bazowych. Nic nie wskazuje, że RPP zmieniła postrzeganie kwestii kursowej, dla niej jest to nadal wskaźnik pośredni, bo przede wszystkim reaguje ona głównie na inflację – stwierdził ekonomista.

Spowolnienie gospodarcze. Są pierwsze sygnały

Na pytanie, czy może członkowie RPP, w tym zwłaszcza prezes NBP Adam Glapiński, preferują słabego złotego jako korzystniejszego dla eksportu, Piotr Bartkiewicz odpowiedział, że nie widać oznak takiego podejścia.

d281fcs

- Podejście prezesa NBP do złotego jest kontekstowe, zależy od tego, jaki jest kierunek polityki pieniężnej. Natomiast ja nie mam przekonania, że słaby złoty jest nam obecnie potrzebny. To jest korzystne, kiedy eksporterzy mają wolne moce produkcyjne, tymczasem takiej sytuacji nie ma obecnie. Za to obecny kurs złotego staje się barierą dla importerów, co z kolei może ograniczać aktywność gospodarczą, gdy np. relatywnie drogich maszyn czy urządzeń kupowanych przez firmy za granicą w ramach inwestycji nie jesteśmy w stanie zastąpić odpowiednikami krajowymi – powiedział ekonomista Banku Pekao.

Tymczasem spowolnienie gospodarcze, przed którym od tygodni ostrzegają ekonomiści, właśnie się zaczyna. Czerwcowy odczyt PMI dla polskiego przemysłu za czerwiec negatywnie zaskoczył - wskaźnik wyniósł 44,4 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 48,0 pkt. "W takich warunkach Rada Polityki Pieniężnej skończy podwyżki stóp procentowych w lipcu" - prognozują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I ostrzegają: jesienią będzie jeszcze gorzej.

Jak wskazują ekonomiści PIE, zagrożeniem dla polskiego przemysłu jest recesja w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d281fcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d281fcs
d281fcs