Trwa ładowanie...
d2qsldc

Mazowieckie: sześć szpitali spółkami

Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje restrukturyzację i przekształcenie sześciu szpitali, dla których jest organem założycielskim, w spółki prawa handlowego - poinformował w poniedziałek marszałek województwa Adam Struzik, po tym jak sejmik wyraził na to zgodę.

d2qsldc
d2qsldc

Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje restrukturyzację i przekształcenie sześciu szpitali, dla których jest organem założycielskim, w spółki prawa handlowego - poinformował marszałek województwa Adam Struzik, po tym jak sejmik wyraził na to zgodę.

Przekształcone ma zostać Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa "Stocer" Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Przekształceniu podlegać ma także Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie oraz Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie.

_ Podjęliśmy tę niełatwą decyzję po to, aby szpitale mogły pozbyć się balastu, jakim jest ich rosnące zadłużanie, aby mogły się rozwijać, a przede wszystkim, aby pacjenci mieli dostęp do świadczeń na europejskim poziomie _ - powiedział Struzik.

Jak przekonywał, pacjenci nie muszą obawiać się przekształceń szpitali. _ Proces będzie przebiegał płynnie i nie zakłóci normalnej pracy placówek _ - zapewnił.

d2qsldc

Struzik podał, że zobowiązania tych sześciu placówek wynoszą obecnie łącznie ponad 227 mln zł. Samorządowcy - jak sami mówią - nie mają jeszcze precyzyjnych szacunków, jaki będzie koszt przekształceń. Złożą się na nie m.in. nakłady na odprawy dla zwalnianych pracowników, jeśli konieczne będą redukcje zatrudnienia.

Marszałek poinformował, że samorząd liczy na deklaracje resortu zdrowia, że w ramach programu "Ratujemy polskie szpitale", czyli tzw. planu B, samorządy przekształcające lecznice i przejmujące ich zadłużenie mogą dostać zwrot części poniesionych kosztów z budżetu państwa.

Zgoda sejmiku województwa na utworzenie spółek jest pierwszym krokiem do przekształcenia placówek. Następnie podpisywane są umowy spółek, powoływane rady nadzorcze i zarządy oraz wskazywani ich członkowie.

Struzik podał, że nie są planowane konkursy na stanowiska prezesów spółek, bo ich powołanie musi nastąpić szybko. Jak dodał, mają nimi zostać m.in. obecni dyrektorzy placówek. _ To właściciel powołuje pierwsze władze spółki. () To nie mogą być ludzie +surowi+, z zewnątrz _ - wyjaśniał.

d2qsldc

Nowo powołane spółki zgodnie z procedurami składają wniosek o rejestrację w Sądzie Rejestrowym. Kolejnym krokiem jest powołanie zgromadzeń wspólników przez zarządy spółek w celu podjęcia uchwał o utworzeniu Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej wraz z ich statutami. Potem sejmik województwa przyjmuje projekt uchwały o likwidacji SP ZOZ-ów.

Informacja o zamiarze ich likwidacji przesyłana jest do samorządów lokalnych, wojewody, zakładowych organizacji związków zawodowych, samorządów zakładowych lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz rad społecznych szpitali w celu wydania stosownych opinii.

Po otrzymaniu opinii - które nie są dla sejmiku województwa wiążące - podejmuje on uchwałę o likwidacji SP ZOZ-ów. Ostatnim krokiem jest podjęcie uchwały w sprawie udostępnienia spółce nieruchomości i zawarcie stosownych umów dotyczących m.in. aparatury i innego wyposażenia szpitala. Potem spółka podpisuje umowy z pracownikami oraz negocjuje kontrakt z NFZ.

_ To nie jest tak, że robimy coś po partyzancku; naprawdę świadomie prowadzimy całą procedurę _ - podkreślał Struzik.

Pytany o przekształcenia pozostałych mazowieckich szpitali, dla których samorząd jest organem założycielskim, Struzik podał, że jest ich ponad 20, a decyzje o kolejnym "pakiecie" być może zapadną w połowie przyszłego roku.

d2qsldc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qsldc