Trwa ładowanie...
dn4we6h

mBank pokazał w IV kw. '13 mocną stronę przychodową, kurs rośnie (opinia, aktl.)

06.02. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy mBanku w czwartym kwartale 2013 roku wzrósł do 314,2 mln zł i okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on...

Share
dn4we6h

06.02. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy mBanku w czwartym kwartale 2013 roku wzrósł do 314,2 mln zł i okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 300 mln zł. Analitycy oceniają, że wyniki banku są neutralne, zwraca jednak uwagę mocna strona przychodowa oraz niski poziom kosztów ryzyka.

Akcje mBanku rosną w czwartek o 9.09 o 2,2 proc. i kosztują 531,4 zł.

MICHAŁ SOBOLEWSKI, DM IDM SA

"Wyniki są zgodne z naszymi oczekiwaniami - strona przychodowa jest odrobinę lepsza od oczekiwań, ale koszty są również nieznacznie wyższe. Bank dostosował swoją politykę rachunkowości bancassurance, jednak wpływ tych działań na wyniki jest ograniczony.

dn4we6h

Wynik netto jest nieco lepszy od konsensusu.

Spadek kosztów ryzyka był nieco wyższy od oczekiwań rynkowych. Patrząc na strukturę wyniku pozytywna jest mocniejsza strona przychodowa, co jest szczególnie widoczne w wyniku prowizyjnym. Wyniki są zbliżone do oczekiwań i jeśli rynek miałby na nie zareagować to byłaby to raczej reakcja pozytywna dzięki stronie przychodowej".

MARCIN JABŁCZYŃSKI, DEUTSCHE SCURITIES

"Uważam, że wyniki są neutralne, ale jakościowo są dobre; ogólnie strona przychodowa jest raczej silna.

dn4we6h

Po niepokojących zachowaniu kosztów ryzyka przez pierwsze trzy kwartały 2013 roku, gdzie była duża zmienność, teraz koszty te uspokoiły się do poziomu poniżej 70 pb., co jest bardzo pozytywną informacją.

Ciekawa jest zmiana w polityce rachunkowości dotycząca bancassurance - nie miała ona praktycznie żadnego wpływu na wyniki banku, a to dobra informacja. Mamy tylko około 70 mln zł wpływu na kapitały, a wpływ na zyski w trakcie 2013 roku był neutralny.

Bank jest dość drogi i uważam, że dobre wyniki, niezłe perspektywy, szybki wzrost klientów, oszczędności wynikające z jednej marki są już w cenach" ----------------------

Bank podał w czwartek, że jego wynik odsetkowy w IV kwartale wyniósł 588,1 mln zł i był nieznacznie, o 3 proc., lepszy od oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 571,1 mln zł (w przedziale oczekiwań 559-583 mln zł).

dn4we6h

Wynik z prowizji w IV kwartale 2013 roku wyniósł 228,9 mln zł i także był nieznacznie, o 2,9 proc., wyższy od szacunków rynku, który spodziewał się 222,4 mln zł (oczekiwania wahały się od 218 mln zł do 228 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w czwartym kwartale 2013 roku 117,1 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 134,8 mln zł.

Bank podał, że w IV kwartale 2013 roku wprowadził zmianę w polityce rachunkowości dotyczącą rozpoznawania przychodów i kosztów sprzedaży produktów ubezpieczeniowych dołączonych do kredytów.

Bank podał, że wdrożenie nowej polityki rachunkowości dotyczącej bancassurance spowodowało zwiększenie zysków netto w przekształconych rachunkach zysków i strat za poszczególne kwartały 2013 roku oraz zmniejszenie o 71,7 mln zł skonsolidowanych i jednostkowych kapitałów własnych. (PAP)

seb/ ana/

dn4we6h

Podziel się opinią

Share
dn4we6h
dn4we6h