Trwa ładowanie...
d2vlkrf
23-03-2017 17:08

MC: Orange podłączy ponad 4,5 tys. szkół do sieci światłowodowej w ramach OSE

Warszawa, 23.03.2017 (ISBnews) - Orange Polska podłączy w ciągu trzech lat ponad 4,5 tys. szkół w całej Polsce do sieci światłowodowej, umożliwiając im korzystanie z internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, podało Ministerstwo Cyfryzacji, które podpisało porozumienie w tej sprawie z operatorem telekomunikacyjnym. 

d2vlkrf
d2vlkrf

"W ten sposób operator wesprze tworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), która ma połączyć wszystkie szkoły w Polsce. Orange jest już trzecim, po Inei i Netii, dużym operatorem, który zdecydował się na przystąpienie do porozumienia. Inwestycja zostanie zrealizowana w całości ze środków własnych Orange Polska. Skorzystają z niej szkoły we wszystkich województwach" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z planami resortu cyfryzacji, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma zostać uruchomiona w roku szkolnym 2018/2019 i docelowo połączyć 30,5 tys. szkół w całym kraju w jedną, spójną sieć teleinformatyczną (OSE), podano również.

"Projekt ten dla wielu szkół, szczególnie z mniejszych ośrodków, będzie cywilizacyjną zmianą - obecnie na ok. 30 tys. placówek edukacyjnych w Polsce tylko ok. 5 tys. ma dostęp do szybkiego internetu. Ponieważ nie da się uczyć o Internecie bez dostępu do sieci, traktujemy projekt OSE jako inwestycję w przyszłość młodego pokolenia. Dzięki temu szkoły zyskają dostęp do multimedialnych narzędzi i treści edukacyjnych. Będą też mogły wprowadzać nowe formy kształcenia. Przedsięwzięcie pozwoli również wyrównać szanse edukacyjne uczniów w całym kraju, zwłaszcza zamieszkujących mniejsze miejscowości" - czytamy dalej.

OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej wybudowanej w całości ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Obecnie w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, wskazano w informacji.

d2vlkrf

"Z końcem stycznia tego roku zakończyły się konsultacje założeń projektu ustawy o OSE. Ustawa dotycząca Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej będzie regulować status sieci, status i obowiązki jej operatora oraz obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do operatora OSE" - podano także.

W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące zasobów edukacyjnych oraz kwestie związane z zapewnieniem finansowania sieci OSE. Całość kosztów funkcjonowanie OSE (wraz z dostarczaniem usług do szkół) ma być pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania, podsumowano w informacji.

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP).

(ISBnews)

d2vlkrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlkrf