Trwa ładowanie...
d24too1
18-01-2017 16:00

MCI.CreditVentures zagwarantował 50 mln zł finansowania w przejęciu Allegro

Warszawa, 18.01.2017 (ISBnews) - Fundusz MCI.CreditVentures - zarządzany przez Private Equity Managers (PEManagers) - brał udział w rundzie finansowania zakupu Allegro przez konsorcjum Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners. Fundusz zagwarantował 50 mln zł finansowania na poziomie junior debt, podała spółka.

d24too1
d24too1

"W rundzie, w której uczestniczył fundusz MCI.CreditVentures, transakcja była gwarantowana przez J.P. Morgan oraz PZU, organizowana przez Goldman Sachs, J.P. Morgan oraz PZU. Inwestycja związana z zakupem Allegro polegała na zapewnieniu finansowania dłużnego dla transakcji i jest konsekwencją zapowiedzi sprzed kilku miesięcy o rozwoju działalności grupy PEM w tym obszarze" - czytamy w komunikacie.

Jako fundusz dłużny MCI.CreditVentures, inaczej niż pozostałe fundusze zarządzane przez PEM, nie staje się udziałowcem spółki, lecz dostarcza jej lub inwestorom kapitałowym niezbędnego finansowania, zaznaczono w informacji.

"Zaangażowanie w projekt finansowania zakupu Allegro potwierdza naszą silną pozycję na rynku funduszy działających w obszarze cyfrowej gospodarki. Udział w największym przejęciu spółki internetowej w regionie to nie tylko forma uznania dla naszych kompetencji poprzez zaproszenie do grona podmiotów finansujących, ale również możliwość bliskiej współpracy w ramach konsorcjum ze świetnym partnerem, jakim jest JP Morgan. Liczymy, że to otworzy nam drogę do innych podobnych projektów" - powiedział CFO Private Equity Managers i zarządzający funduszem MCI.CreditVentures Krzysztof Konopiński, cytowany w komunikacie.

"W swoich strategicznych planach Grupa PEM zapowiadała podjęcie kroków zmierzających do podniesienia wartości aktywów pod zarządzaniem, które są bazą do wyliczenia przychodów z tytułu opłaty stałej. Jedną z inicjatyw miało być udostępnienie spółkom finansowania dłużnego. W przeciwieństwie do modelu finansowania kapitałem własnym (tzw. equity), podmioty szukające dodatkowych środków na rozwój nie są zmuszone dzielić się własnością spółki, jednocześnie zyskując dodatkowe benefity w porównaniu z kredytem bankowym" - czytamy dalej.

d24too1

Konopiński wskazał, że transakcja ta powinna być jest pierwszą z wielu w takim modelu. Grupa już teraz widzi duże zainteresowanie ze strony spółek, przy jednoczesnej niewielkiej konkurencji ze strony funduszy dostarczających tego typu finansowanie w polskiej walucie.

"Co dodatkowo ważne z punktu widzenia PEM, chcemy w ten sposób powiększać poziom aktywów pod zarządzaniem, od którego będziemy pobierać opłatę stałą i systematyczną opłatę zmienną" - podsumował.

Na koniec grudnia 2016 r. aktywa pod zarządzaniem Grupy PEM wynosiły ok. 2,2 mld zł. Sprzedaż Allegro przez Naspers za 3,25 mld dolarów (ok. 13 mld zł) zł było największą transakcją w polskiej branży cyfrowej i jedną z większych tego typu w Europie.

MCI Capital (dawniej MCI Management) jest funduszem technologicznym działającym na zasadach venture capital, notowanym na GPW od 2001 r.

d24too1

Grupa Private Equity Managers S.A. to grupa kapitałowa wyspecjalizowana w zarządzaniu różnymi klasami aktywów, w tym w funduszach venture capital. Fundusze inwestycyjne, których portfelami inwestycyjnymi zarządzają podmioty z grupy inwestują przede wszystkim w szybko rosnące spółki z sektora technologicznego z regionu CEE, Turcji, Rosji, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Spółka jest notowana na GPW od kwietnia 2015 r.

(ISBnews)

d24too1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24too1