Trwa ładowanie...
dd0kcgs

MCI zainwestuje 5 mln euro w Netretail Holding, właściciela mall.cz

16.09. Warszawa (PAP) - Fundusz MCI.TechVentures podpisał umowę inwestycyjną z Netretail Holding B.V., spółką prowadzącą mall.cz - lidera na czeskim rynku e-commerce. Na mocy umowy...

dd0kcgs
dd0kcgs

16.09. Warszawa (PAP) - Fundusz MCI.TechVentures podpisał umowę inwestycyjną z Netretail Holding B.V., spółką prowadzącą mall.cz - lidera na czeskim rynku e-commerce. Na mocy umowy fundusz zainwestuje 5 mln euro obejmując akcje w podwyższonym kapitale Netretail Holding. MCI w przyszłości nie wyklucza upublicznienia Netretail Holding na GPW - poinformowali przedstawiciele MCI.

"Inwestycja w mall.cz jest konsekwentną realizacją sygnalizowanej wcześniej strategii MCI.TechVentures, polegającej na inwestowaniu w spółki będące na etapie rozwoju, działające we wzrostowych segmentach rynku Europy Środkowo-Wschodniej. W naszej ocenie NRH posiada potencjał dalszej ekspansji w regionie i umocnienia swojej pozycji" - powiedział Sylwester Janik, partner w MCI, zarządzający funduszem MCI.TechVentures.

Partnerem MCI przy inwestycji w Netretail Holding jest Intel Capital, który także wyłożył 5 mln euro. Dla Intel Capital będzie to kolejna runda finansowania Netretail Holding.

Netretail Holding to firma założona w 2000 r. Spółka ma pozycję lidera na czeskim rynku sprzedaży on-line oraz prowadzi operacje na rynku polskim, węgierskim, słowackim i niemieckim. Oferta sklepu obejmuje artykuły z obszaru, m.in.: RTV, AGD, sprzętu fotograficznego, komputerów i akcesoriów komputerowych, artykułów sportowych, artykułów dla domu i ogrodu, artykułów dla zwierząt i zabawek. W 2009 r. sprzedaż spółki wyniosła blisko 80 mln euro w stosunku do ponad 50 mln euro rok wcześniej. Obecnie posiada około 1 mln zarejestrowanych użytkowników.

dd0kcgs

"Mall.cz posiada sprawdzony w praktyce model biznesowy oraz dobry zespół zarządzający. Obecnie spółka gotowa jest do dalszego wzrostu, obejmującego poszerzenie swego zasięgu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Jacek Murawski z Investment Partner MCI Management, odpowiedzialny za tę transakcję.

Przedstawiciele MCI poinformowali, że dalsza ekspansja geograficzna Netretail Holding będzie się odbywała w kierunku Europy Południowej oraz że spółka nie wyklucza możliwości umacniania pozycji na obecnych rynkach przez akwizycje.

"Nie wykluczamy w przyszłości upublicznia spółki - zawsze jest to jakaś opcja na pozyskanie środków szczególnie, że planuje ona intensywnie się rozwijać" - powiedział Janik.

Inwestycja w Netretail Holding wynika m.in. z pozytywnej oceny perspektyw rozwoju rynku e-commerce w Polsce.

dd0kcgs

Według danych przytoczonych przez przedstawicieli MCI w Polsce handel w internecie odpowiada za około 2 proc. sprzedaży detalicznej, chociaż wg opublikowanych w kwietniu br. prognoz SMB, w tym roku poziom ten zbliży się do 3 proc. Dla porównania w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii jest to około 8 proc.

Według danych Euromonitor International wartość polskiego rynku e-commerce w 2010 r. wyniesie 15,5 mld zł. Oznacza to wzrost o 15 proc. w porównaniu z rokiem 2009. Największy udział w sprzedaży on-line ma branża RTV-AGD, produkty "dla domu i ogrodu", komputery, książki i multimedia.(PAP)

gsu/ ana/

dd0kcgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd0kcgs