Media publiczne: przyszłość czy przeszłość?
W Sejmie rozpoczęła się debata "Media publiczne: przyszłość czy przeszłość". Przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska zwróciła uwagę, że sprawa mediów publicznych od wielu lat budzi w Polsce wiele emocji i kontrowersji.
Jej zdaniem, polskie media publiczne pracują w "temperaturze wulkanu". Wpływają na to trzy czynniki: spór o istotę publiczności, spór polityczny oraz spór o pieniądze. Zdaniem posłanki Platformy Obywatelskiej, z tych trzech powodów polskie media publiczne znajdują się w głównym nurcie europejskiej debaty o roli, miejscu i funkcjonowaniu publicznego radia i telewizji.
Jak podkreśliła przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu, problemy finansowe mediów publicznych wynikają z przestarzałego systemu ich organizacji i zarządzania, a także z braku przejrzystości w wydawaniu pieniędzy. Posłanka podkreśliła, że obowiązujące prawo medialne nie przystaje do dzisiejszych warunków
Specjaliści z Niemiec, Austrii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Nowej Zelandii i Polski debatują w Sejmie o standardach prawnych, niezbędnych do zachowania specyfiki mediów publicznych. W konferencji biorą też udział przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców, największej tego typu organizacji na świecie. Główne tematy spotkania to: powiązania świata mediów i polityki oraz finansowanie mediów.