Memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu z Białorusi - EuRoPol Gaz, PGNiG (aktl.)
...
Dochodzą informacje z komunikatu PGNiG. #
05.04. Warszawa (PAP) - Podpisany dokument dotyczący budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa to "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" i ma wyłącznie charakter analityczny. Nie wymagał zgodny rady nadzorczej, nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest prawnie wiążącą umową - poinformowały EuRoPol Gaz i PGNiG w komunikatach.
"Wczoraj po południu, w siedzibie Gazpromexport w Sankt Petersburgu, z inicjatywy Gazpromu odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządów spółek EuRoPol Gaz i Gazpromexport. W czasie spotkania uzgodniono treść i podpisano "Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji gazociągu z Białorusi przez terytorium Polski w kierunku Słowacji" - podał EuRoPol Gaz.
"Niniejsze memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów" - napisano w komunikacie.
Z kolei zarząd PGNiG poinformował, że podpisane przez EuRoPol Gaz memorandum - zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego - nie wymagało akceptacji rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz, w której zasiadają również przedstawiciele PGNiG.
"Jednocześnie informujemy, że podpisany dokument ma wyłącznie charakter analityczny i nie zawiera wiążących zobowiązań biznesowych, a tym bardziej nie przesądza o budowie jakiegokolwiek gazociągu przez terytorium Polski" - dodano.
PGNiG zaznaczył, że priorytetami dla spółki są prowadzone inwestycje mające na celu wzrost wydobycia gazu ziemnego z własnych złóż oraz dywersyfikacja dostaw.
"Memorandum to dokument mówiący o przygotowaniu analiz. (...) Strona rosyjska próbuje nadać nie wiadomo jak dużą rangę dokumentowi, który nie przesądza o niczym, o żadnych inwestycjach" - powiedziała w TVN CNBC prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.
"Z punktu widzenia PGNiG ważne są nasze własne inwestycje. Inwestycja w gazociąg nie jest tematem, który dla nas ma istotne znaczenie, tym bardziej, że my nie zajmujemy się od lat budową gazociągów" - dodała.
W piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali w piątek w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.
Dokument przewiduje realizację projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.
W Petersburgu odbywa się szczyt państw bałtyckich, w których uczestniczy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. (PAP)
morb/ jow/ jtt/