Trwa ładowanie...

Mennica Polska chce odmienić oblicze Pragi Północ

Już wkrótce zaniedbane tereny dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na Pradze Północ zamienią się w nowe osiedle mieszkaniowe. Inwestycję w te tereny planuje właściciel gruntów - Mennica Polska. Miasteczko ma odmienić przemysłowy wizerunek okolicy.

Mennica Polska chce odmienić oblicze Pragi PółnocŹródło: Mennica Polska
d40jocc
d40jocc

Mennica Polska nabyła w maju 2011 roku od Fabryki Samochodów Osobowych 27,6 hektarów terenów na Pradze Północ. Teraz spółka przedstawiła władzom Warszawy wstępną koncepcję zagospodarowania tych gruntów. Inwestycja nosi roboczą nazwę "Dolina Wisły".

Projekt jest przygotowywany wspólnie z firmą JEMS Architekci. Zgodnie z pierwszą koncepcją, powstałaby otwarta dla mieszkańców Warszawy dzielnica, złożona z niskich obiektów mieszkalnych, usługowych oraz biur oddzielających przestrzeń mieszkalną od ul. Jagiellońskiej.

(fot. Mennica Polska)
Źródło: (fot. Mennica Polska)

Obszar ten nie ma być odgrodzony, a zielone tereny nad Wisłą mają być dostępne dla wszystkich chętnych.

d40jocc

- Nie chcemy zamykać tego osiedla. Chcemy, aby każdy, niezależnie czy mieszka w Wilanowie, na Mokotowie czy na Woli mógł przyjechać i cieszyć się z atrakcji tego osiedla - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej.

Jak podała spółka w komunikacie, koncepcja dopuszcza możliwość budowy mariny w północnej części nieruchomości, o ile włodarze Warszawy zdecydują się na taki krok. Przewiduje również utworzenie plaży nad brzegiem Wisły. Projekt "Doliny Wisły" uwzględnia także budowę Mostu Krasińskiego, przy którym mogłyby znajdować się wyższe obiekty biurowe. O ile władze dzielnicy wyrażą taką chęć Mennica Polska deklaruje również wolę umożliwienia wybudowania szkoły na terenie osiedla.

Widok nocą z Mostem Krasińskiego - Dolina Wisły Widok nocą z Mostem Krasińskiego - Dolina Wisły (fot. Mennica Polska)
Widok nocą z Mostem Krasińskiego - Dolina Wisły Źródło: Widok nocą z Mostem Krasińskiego - Dolina Wisły (fot. Mennica Polska)

- Nie chcemy jednak na tym terenie żadnych super- czy hipermarketów. Chcemy postawić na sklepy osiedlowe. Po większe zakupy mieszkańcy będą musieli jeździć gdzieś dalej - zaznacza rzecznik. Podkreśla, że nie będzie tam miejsca na żadne wielkie galerie handlowe.

d40jocc

Na razie Mennica zleciła audyt walorów przyrodniczych nieruchomości w związku z bezpośrednim sąsiedztwem Wisły oraz obszaru Natura 2000.

- Jest to nasz długofalowy projekt. Na razie nie mamy jeszcze ostatecznego planu ani żadnych zezwoleń. Spodziewamy się, że proces ich uzyskiwania potrwa nawet do trzech lat - mówi Mariusz Przybylski.

Podkreśla, że ostateczny projekt będzie zależał m.in. od władz miasta.

d40jocc

Pomysł na biznes

Dlaczego jednak spółka znana głównie z innego rodzaju działalności zdecydowała się na te tereny?

- Mennica Polska ma już doświadczenie w branży budowlanej. Zbudowała osiedle w Jabłonnie "Rajska Jabłoń". W przypadku terenów FSO była okazja, był dobry moment i była wola sprzedawcy, więc udało się w dobrej cenie kupić ten teren - podkreśla Przybylski.

Zaznacza, że Mennica dysponowała wolnymi środkami, które mogły leżeć na kontach albo mogły zostać zainwestowane.

d40jocc

- To projekt na wiele lat, który na końcu ma przynieść zysk Mennicy. Inwestycja przyniesie owoce dopiero za jakiś czas - mówi rzecznik.

A tak obecnie wyglądają tereny, na których ma powstać osiedle:

(fot. Mennica Polska)
Źródło: (fot. Mennica Polska)
d40jocc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40jocc