Trwa ładowanie...

Mennica Polska wybiła w tym roku już miliard monet. Ma szansę na kontrakt od rządu Tajlandii

W Mennicy Polskiej są zamówienia na wybicie w tym roku ponad 2 miliardów monet obiegowych. Połowa już została zrealizowana. Spółka liczy jednak, że będzie mieć jeszcze więcej zleceń. Dużym klientem może stać się wkrótce m.in. rząd Tajlandii.

Mennica Polska wybiła w tym roku już miliard monet. Ma szansę na kontrakt od rządu TajlandiiŹródło: Facebook.com, fot: Nick Stafford
d2d6nia
d2d6nia

- Łącznie mamy zamówienia w tym roku na ponad 2 mld monet, z czego dotychczas zrealizowaliśmy już około 1 mld - przyznaje dyrektor produkcyjno-operacyjny Mennicy Polskiej Siemowit Kalukiewicz. W rozmowie z ISBnews wskazał, że kolejny ponad 1 mld monet jest w realizacji czy to na etapie zamówienia, czy już produkcji. Co ciekawe, 60 proc. produkcji to kontrakty zagraniczne.

W ostatnim czasie mennica złożyła oferty w postępowaniach rozpisanych przez Ministerstwo Finansów - Departament Skarbu w Tajlandii. Chodzi o wybicie monet obiegowych o różnych nominałach. Najmniejsze o wartości 1 bahta w ilości 2 mld 100 mln sztuk mennica mogłaby wykonać za kwotę 38,74 mln dolarów. W przypadku nominału 10 baht mowa o 140 mln sztuk oferta opiewa na netto 7,94 mln dolarów, a dla 5 baht w ilości 230 mln sztuk wynosi blisko 12,12 mln dolarów.

- W tej chwili jesteśmy na etapie podchodzenia do 6 bardzo dużych przetargów, gdzie produkcja monet byłaby planowana nawet na 3-4 lata. Łącznie są to przetargi na około 4 mld monet różnej specyfikacji. Odbywają się w Ameryce Południowej, Azji, ale również Europie - wskazał dyrektor ds. produkcji Mennicy Polskiej.

W ostatnim czasie Mennica Polska sfinalizowała zamówienie dla Gruzji. Jest w przetargu na monety dla Armenii i pozyskała zamówienie w Albanii, gdzie jego realizacja potrwa do 2018 roku.

d2d6nia

- Są to niższe nominały. Dla takiego typu monet nabyliśmy ostatnio bardzo efektywną prasę - przyznaje Kalukiewicz.

Mennica jest aktywna również w segmencie monet kolekcjonerskich. Głównie na kierunkach azjatyckich, Ameryki Południowej i Europy. Produkcja roczna w tym segmencie przekracza 1 mln monet rocznie.

Jaka jest największa złota moneta w Europie? To "Big Phil", który waży około 31 kg i ma 37 cm średnicy.

Po raz kolejny, ale tym razem w segmencie kolekcjonerskim, szansą może być Tajlandia. - Weźmiemy udział w bardzo dużym przetargu w tym kraju, gdzie wartość samego złota to ponad 300 mln zł - wskazał dyrektor mennicy.

d2d6nia

Spółka zapowiada, że na etapie badawczym są zaawansowane projekty, które chce przedstawić na targach światowej branży w przyszłym roku. Jednocześnie szykuje się do Coin Conference w Warszawie, która odbędzie się w październiku.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie. Jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od kwietnia 1998 roku.

d2d6nia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d6nia