Trwa ładowanie...
d333ai2

Mercor zwiększył udziały w rynku rosyjskim i rozwija się w Kazachstanie

Warszawa, 03.12.2015 (ISBnews) - Wyniki Mercoru za I poł. roku obr. 2015/16 pogorszyły się w ujęciu rocznym m.in. przez 41-proc. spadek sprzedaży w Rosji, ale spółka pozostaje ze swoją działalnością na Wschodzie, zwiększa udziały w rynku rosyjskim i rozwija się w Kazachstanie, poinformowali przedstawiciele spółki.

Share
d333ai2

"Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży za granicą o 10%, jeśli nie liczyć Rosji, gdzie przychody spadły o 41% r/r. Jednak w II kw. r. obr. sytuacja w Rosji była już dużo lepsza niż w I kw. Po pierwszym była strata, ale po dwóch kwartałach jest narastająco zysk. Wzrosła też dynamika zamówień w Rosji kw/kw" - powiedział wiceprezes Grzegorz Lisewski podczas konferencji prasowej.

"Obecnie sytuacja w Rosji jest stabilna. Rynek jest dla nas nadal ważny. Będziemy na nim realizować rozwój przez dołożenie nowych produktów m.in. systemów aktywnych, są już pierwsze sprzedaże" - dodał.

Podkreślił, że na Wschodzie jest też kolejny element - wyjście poza samą Rosję, grupa ma też spółkę w Kazachstanie. Obecnie prowadzi ona pierwsze realizacje. "Chcemy być tam cały czas, jest perspektywa kolejnych zamówień" - zadeklarował.

d333ai2

Ponadto członkowie zarządu podkreślili, że w rynku rosyjskim udział spółki wzrósł, a przed negatywnymi skutkami ekonomicznymi chroni spółkę produkcja w Tule na terenie tego kraju.

Prezes Krzysztof Krempeć poinformował także, że po finalizacji zakupu węgierskiej Dunamenti są już w Polsce w sprzedaży jej produkty. "Jest też sprzedaż naszych wyrobów na Węgrzech" - powiedział. Podkreślił, że spółki doskonale uzupełniają się w zakresie oferowanego asortymentu i że planowane jest wejście z produktami Dunamenti na kolejne rynki.

Spółka kontynuuje inwestycje w zakładzie w Cieplewie k/Gdańska. W I poł. r. obr. wydała na ten cel 5,2 ml zł a w II połowie - według członków zarządu - nakłady będą "nie niższe".

"Sprzedaż w Polsce wzrosła o 28% r/r wiec musimy zwiększać moce. Pracujemy też nad nowymi produktami, mamy pierwsze aprobaty i certyfikaty" - podsumował prezes.

d333ai2

Polska odpowiadała za 59% sprzedaży spółki w I poł. 2015/16.

Grupa Mercor zakończyła pierwsze półrocze roku obrotowego 2015/2016 (1 kwietnia 2015 - 30 września 2015) ponad 7-proc. wzrostem sprzedaży, wypracowując przychody w wysokości 111,8 mln zł wobec 104,4 mln zł rok wcześniej. Zysk netto Grupy z podstawowej działalności (działalność kontynuowana) spadł o 56% r/r do 5,1 mln zł. Zyski EBITDA i EBIT spadły odpowiednio o 31% do 10,3 mln zł i o 37% do 7,6 mln zł.

Grupa Mercor celuje w ugruntowanie pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz umacnianie swojej pozycji jednego z głównych europejskich graczy na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

(ISBnews)

d333ai2

Podziel się opinią

Share
d333ai2
d333ai2