Meridian Properties może do końca '13 kupić dwa biurowce w Warszawie za 80 mln EUR

01.10. Warszawa (PAP) - Meridian Properties, zarejestrowana w Holandii spółka inwestująca w nieruchomości i zarządzająca nimi, może do końca roku zrealizować dwie transakcje...

01.10. Warszawa (PAP) - Meridian Properties, zarejestrowana w Holandii spółka inwestująca w nieruchomości i zarządzająca nimi, może do końca roku zrealizować dwie transakcje przejęcia projektów biurowych w Warszawie o łącznej wartości 80 mln euro. Powodzenie transakcji uzależnia od przeprowadzenia IPO - poinformował na konferencji Yannis Delikanakis, prezes spółki.

"Wyselekcjonowaliśmy kilka dodatkowych nieruchomości, które moglibyśmy przejąć po IPO, po zakupie portfela pierwotnego wspomnianego w prospekcie. Wśród nich są również aktywa w Polsce. Obecnie jesteśmy w zaawansowanym stadium badania dwóch projektów biurowych w Warszawie. Chcielibyśmy zrealizować te transakcje jeszcze w 2013 r." - powiedział Delikanakis.

Prezes przypomniał, że spółka spodziewa się wpływów brutto z oferty na poziomie około 170,1 mln euro.

Na zakup pierwotnego portfela chce przeznaczyć do 87,7 mln euro (ostateczna cena transakcji będzie uzależniona od ceny po jakiej zostaną wyemitowane akcje spółki). Pierwotny portfel tworzą nieruchomości w sześciu głównych miastach w Bułgarii, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii i obejmuje on sześć nowoczesnych biurowców oraz trzy nowoczesne obiekty handlowe. Powierzchnia najmu brutto to 103.572 m kw. Powierzchnie wynajęte są w 97 proc. na podstawie długoterminowych umów najmu.

Na częściową spłatę kredytów bankowych spółka planuje wydać ok. 17 mln euro, a koszty związane z IPO szacuje na ok. 8 mln euro. Pozostałe 57,4 mln euro Meridian Properties zamierza przeznaczyć na finansowanie kolejnych akwizycji.

"70 proc. tej kwoty pomogłoby nam sfinansować wspomniane zakupy w Polsce, a 30 proc. akwizycje w innych krajach" - powiedział prezes.

"Zakładamy, że wartość obu transakcji w Warszawie to ok. 80 mln euro, z czego 40 mln euro stanowiłyby środki własne, a reszta byłaby finansowana długiem. Jest dwóch sprzedających, nie są to spółki publiczne" - dodał.

Delikanakis poinformował, że nie można wykluczyć, iż spółka jeszcze w tym roku zrealizuje także inne akwizycje poza Polską.

"W swojej strategii skupiamy się na pięciu krajach: Bułgarii, Czechach, Węgrzech, Rumunii i Polsce. Interesuje nas określona klasa i typ aktywów, które przynoszą stabilny dochód. Inwestycja w te nieruchomości nie może nieść za sobą dużego ryzyka" - powiedział prezes.

Przypomniał, że spółka nie planuje inwestować w przedsięwzięcia deweloperskie ani nabywać gruntów.

Delikanakis zaznaczył, że ewentualne przejęcia będą miały pozytywny wpływ na wartość dywidendy wypłaconej przez spółkę akcjonariuszom. Dodał, że spółka uzależnia akwizycje od powodzenia IPO.

Meridian Properties począwszy od stycznia 2014 r. planuje redystrybuować 100 proc. środków z działalności operacyjnej w formie cokwartalnej dywidendy, jednocześnie utrzymując bezpieczny poziom zadłużenia z docelowym wskaźnikiem LTV na poziomie 35-45 proc.

W ramach oferty publicznej Meridian Properties zamierza wyemitować 18.000.000 akcji plus maksymalnie 900.000 w ramach opcji dodatkowego przydziału o wartości nominalnej 0,10 euro każda. Oferta jest kierowana do inwestorów profesjonalnych w Polsce oraz do inwestorów instytucjonalnych poza Polską.

Ponadto, Meridian Properties podpisał z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju umowę, na podstawie której EBOiR może nabyć pakiet akcji spółki w IPO. Kwota zainwestowana przez EBOiR w celu nabycia akcji nie przekroczy równowartości 23 mln euro, a zaangażowanie banku w akcjonariacie po zakończeniu oferty nie przekroczy 16 proc.

Z kolei zarząd spółki zainwestuje w ramach oferty 10 mln euro i po jej zakończeniu będzie posiadał co najmniej 5 proc. jej kapitału zakładowego.

Budowa księgi popytu trwa od 1 do 8 października. Następnie 8 października lub w zbliżonym terminie nastąpi ogłoszenie ceny emisyjnej i ostatecznej liczby akcji, w dniach 9-11 października będą przyjmowane zapisy, a data przydziału i składanie zapisów na akcje przez subemitentów nastąpi 14 października.

Debiut na GPW jest planowany 24 października lub w zbliżonym terminie.

Wyłącznym globalnym koordynatorem oferty i prowadzącym książkę popytu będzie Citi. Alpha Bank, Erste Bank oraz Raiffeisen będą pełnić rolę współmenedżerów oferty. (PAP)

jow/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
nieruchomościgiełdaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)