Merkel: nie ma konfliktu w rządzie ws. reformy strefy euro
Niemiecka kanclerz Angela Merkel zapewniła w piątek w Berlinie, że nie ma konfliktu pomiędzy nią a szefem dyplomacji Guido Westerwelle w sprawie reformy zasad dyscypliny budżetowej w strefie euro. Nasze cele są identyczne - oświadczyła.
W czwartek Westerwelle zdystansował się od kompromisu zawartego przez Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego na spotkaniu w Deauville. Zgodnie z tym porozumieniem niemiecka kanclerz odstąpiła od postulatu, by sankcje za łamanie dyscypliny budżetowej były nakładane automatycznie, bez zgody ministrów państw członkowskich. W zamian Francja opowiedziała się za zmianami w traktatach UE.
Prasa i politycy koalicyjnej FDP zarzucili Merkel, że ugięła się pod presją Francuzów. Westerwelle powiedział w czwartek wieczorem w Berlinie, że mechanizm sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej przez państwa strefy euro nie może być uzależniony od "politycznego oportunizmu", lecz podporządkowany obiektywnym kryteriom. - Mocne euro potrzebuje mocnych reguł - dodał.
Według Merkel zarówno ona, jak i Westerwelle reprezentują jedną linię: zgadzają się, że należy stworzyć możliwości sprawniejszego i ostrzejszego karania krajów łamiących dyscyplinę budżetową oraz uodpornić wspólną walutę europejską na kryzysy.
Niemcy domagają się, by w ramach reformy reguł strefy wspólnej waluty do 2013 r. zmienione zostały traktaty UE. Zdaniem rządu w Berlinie w przyszłości należy umożliwić pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej także spekulantów, którzy grają przeciwko państwom pogrążonym w kłopotach finansowych.
- Zgodziliśmy się z francuskim prezydentem, by dążyć do zmian traktatowych. Chadecja i FDP są zaś zgodne, iż jest to ważny cel - oświadczyła Merkel.
Reforma zasad dyscypliny budżetowej w strefie euro będzie tematem szczytu UE w Brukseli w przyszłym tygodniu.
Anna Widzyk