Trwa ładowanie...

Merkel: Porażka euro oznaczałaby porażkę Europy

Obecny kryzys wspólnej waluty europejskiej jest egzystencjalną próbą - powiedziała w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel. "Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją również Europa" - ostrzegła.

Merkel: Porażka euro oznaczałaby porażkę EuropyŹródło: AFP, fot: MICHAEL GOTTSCHALK
d15jadk
d15jadk

Obecny kryzys wspólnej waluty europejskiej jest egzystencjalną próbą - powiedziała w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją również Europa - ostrzegła.

Merkel zaapelowała do Bundestagu o poparcie projektu ustawy w sprawie udziału Niemiec w europejskim mechanizmie pomocy dla państw strefy euro, które popadną w kłopoty finansowe. Pakiet ten opiewać ma na 750 mld euro, uwzględniając środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (do 250 mld euro). Niemcy wyłożą na ten cel do 148 mld euro.

Według niemieckiej kanclerz stawka jest jednak dużo większa niż te liczby. - Chodzi ni mniej ni więcej, jak o zachowanie idei europejskiej - mówiła. Jak podkreśliła, UE stoi wobec najtrudniejszej próby od podpisania założycielskich Traktatów Rzymskich w 1957 roku. - Euro jest w niebezpieczeństwie. Jeśli nie uda się mu zapobiec, konsekwencje będą nie do przewidzenia. Ta egzystencjalna próba musi się powieść - dodała.

Merkel opowiedziała się za zbudowaniem w UE "nowej kultury stabilności", która w Niemczech "już się sprawdziła". - Wiele słabszych konkurencyjnie państw UE żyło ponad stan. To faktyczna przyczyna trudności - oceniła.

d15jadk

Przyznała jednak, że także Niemcy mają problem z wysokością swojego długu, który rośnie od 40 lat. - Także my żyliśmy na kredyt - powiedziała.

Według niemieckiej kanclerz UE powinna zaostrzyć Pakt Stabilności i Wzrostu oraz wzmocnić koordynację polityki gospodarczo-finansowej i wzajemny nadzór nad polityką budżetową państw członkowskich.

Merkel potwierdziła zamiar podjęcia starań na płaszczyźnie międzynarodowej na rzecz opodatkowania transakcji dokonywanych na rynkach finansowych albo wprowadzenia podatku od aktywności finansowej, obejmującego nadmierne zyski oraz wynagrodzenia bankierów. Instrumenty te miałyby pomóc ograniczyć spekulacje, które zaostrzyły kryzys wspólnej waluty. Wprowadzenie takich podatków postulują niemieccy socjaldemokraci, uzależniając od spełnienia tego warunku poparcie ustawy o europejskim mechanizmie finansowym.

Według Merkel, jeśli na forum G-20 nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie globalnego opodatkowania transakcji finansowych, debata na ten temat prowadzona będzie na płaszczyźnie UE.

d15jadk

Bundestag ma głosować nad ustawą w sprawie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego w najbliższy piątek. Tego samego dnia ustawą zajmie się druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat. Oprócz frakcji koalicji rządzącej CDU/CSU i FDP poparcie ustawy zapowiadają opozycyjni Zieloni. SPD nadal domaga się konkretnych zobowiązań rządu do działań na rzecz uregulowania rynków finansowych. - Puste deklaracje nie wystarczą - oświadczył szef frakcji socjaldemokratów Frank-Walter Steinmeier.

Anna Widzyk

d15jadk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jadk