Trwa ładowanie...
d4htg1l

MF może w tym roku przeprowadzić kolejną aukcję odkupu bonów - Marczak

19.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak na poniedziałkowym przetargu odkupiło bony skarbowe za 2,247 mld zł, może przeprowadzić kolejną aukcję odkupu bonów -...

Share
d4htg1l

19.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak na poniedziałkowym przetargu odkupiło bony skarbowe za 2,247 mld zł, może przeprowadzić kolejną aukcję odkupu bonów - poinformował Piotr Marczak, dyrektor departamentu Długu Publicznego w MF.

"Wyniki przetargu były zgodne z naszymi planami. Zakładaliśmy, że sukcesem byłoby odkupienie od 10 do 20 proc. bonów o terminie wykupu w przyszłym roku. Wykupiliśmy powyżej 13 proc. po atrakcyjnych cenach. Wartość okupionych bonów wyniosła 2,2 mld zł, a zgłoszony popyt był prawie dwa razy większy" - powiedział dziennikarzom Marczak.

"Zgodnie z planem zakładaliśmy, że w grudniu przeprowadzimy jedną aukcję odkupu. Zgłoszony popyt i to, że zrealizowaliśmy go w połowie, daje pewne niewielkie prawdopodobieństwo, że aukcję możemy powtórzyć pod koniec roku" - dodał.

d4htg1l

MF odkupiło w poniedziałek bony o wartości 2,247 mld zł wobec planowanej kwoty 16,747 mld zł.

Według Marczaka transakcja była bardziej opłacalna od alternatywnego dla niej utrzymywania wolnych środków na lokatach.

"Dodatkowym efektem przeprowadzonej dziś aukcji jest zmniejszenie relacji długu publicznego do PKB o 0,15 proc." - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że nawet bez tego przetargu dług publiczny nie przekroczyłby ostrożnościowego progu 55 proc. PKB. (PAP)

mmu/ wkr/ pad/ bg/ ana/

d4htg1l

Podziel się opinią

Share
d4htg1l
d4htg1l