Trwa ładowanie...
d4732xz

MF planuje emisje obligacji na rynki zagraniczne w I kw.

Warszawa, 30.12.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów chciałoby w I kwartale zbudować bezpieczny poziom rezerwy płynnościowej i sfinansować ok. 50% całorocznych potrzeb pożyczkowych, poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie Piotr Marczak. W I kwartale planowane są również emisje obligacji na rynki zagraniczne.
Share
d4732xz

"Poziom prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych wynosi ok. 20%. Ostateczna wartość tego prefinansowania oraz końcowy stan środków na rachunkach budżetowych będzie znany po zamknięciu tegorocznych rachunków. Jeżeli sytuacja rynkowa pozwoli, chcielibyśmy w I kwartale zbudować bezpieczny poziom rezerwy płynnościowej i sfinansować ok. 50% całorocznych potrzeb pożyczkowych" - napisał Marczak w komentarzu do informacji o podaży papierów skarbowych na styczeń.

Marczak podkreślił, że resort po dwumiesięcznej przerwie powraca do przeprowadzania standardowych przetargów obligacji. "W styczniu zaoferujemy obligacje o łącznej wartości 6-13 mld zł. Górny przedział podaży uwzględnia obsługę i wykup obligacji zapadających 25 stycznia o wartości 14,5 mld zł. W całym I kwartale zakładamy sprzedaż obligacji o wartości 28-38 mld zł. Ostateczna wartość podaży i jej struktura uwzględniać będzie oczywiście uwarunkowania rynkowe" - czytamy dalej.

Dodał, że w I kwartale przyszłego roku resort planuje również zauważalną obecność na rynkach zagranicznych. "Zakładamy przeprowadzenie emisji publicznych na głównych rynkach zagranicznych o równowartości co najmniej 10 mld zł. Nie wykluczamy, że łączna wartość emisji może osiągnąć nawet 25 mld zł. Planowana znaczna aktywność na rynkach zagranicznych w tym okresie wynika z rozkładu potrzeb walutowych w 2016 r. i budowy rezerwy płynnościowej. Ostateczne kwoty, terminy i miejsca emisji uzależnione będą od sytuacji na poszczególnych rynkach i przebiegu finansowania na rynku krajowym" - czytamy również.

d4732xz

W styczniu przeprowadzony zostanie również pierwszy po trzyletniej przerwie przetarg bonów skarbowych. Na przetargu w dniu 18 stycznia zaoferowane zostaną bony 32-tyg. z ograniczoną podażą 1-2 mld zł.

"Przetargi bonów mogą odbywać się nieregularnie, co do zasady w poniedziałki, a szczegółowe informacje zawierane będą w miesięcznych planach podaży papierów skarbowych. Wpływy z przetargów bonów uzupełniać będą rezerwę płynnościową w okresie spiętrzenia potrzeb pożyczkowych, a więc głównie w pierwszych miesiącach 2016 r." - napisał Marczak.

Jak podaje dyrektor, w listopadzie portfel obligacji złotowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 0,6 mld zł. Po raz kolejny wzrosło zaangażowanie banków centralnych i instytucji publicznych (+0,9 mld zł), w tym z Azji (+0,5 mld zł), Bliskiego Wschodu i europejskich krajów spoza UE (po +0,2 mld zł). Z pozostałych grup inwestorów w największym stopniu swoje portfele zwiększyli inwestorzy z Japonii (+0,6 mld zł, głównie zakłady ubezpieczeniowe), Holandii (+0,4 mld zł, głównie fundusze emerytalne), Luksemburga (+0,4 mld zł, głównie fundusze inwestycyjne), Danii (+0,4 mld zł, fundusze inwestycyjne i inne podmioty) oraz Szwajcarii i Czech (po 0,2 mld zł). Największe zmniejszenie portfela obligacji dotyczyło podmiotów z Francji (-1,6 mld zł, głównie w bankach komercyjnych), Austrii (-1,5 mld zł, w tym -1,8 mld zł w bankach komercyjnych i +0,3 mld zł w innych podmiotach) oraz Irlandii (-0,3 mld zł). W grudniu saldo przepływów u inwestorów zagranicznych pozostaje dodatnie.

(ISBnews)

d4732xz

Podziel się opinią

Share
d4732xz
d4732xz