Trwa ładowanie...
d1kpgt0

MF podniosło oprocentowanie obligacji detalicznych oferowanych w grudniu

Warszawa, 24.11.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów (MF) podniosło oprocentowanie obligacji detalicznych oferowanych w grudniu o 0,1-0,2 pkt proc., w zależności od okresu zapadalności papierów, podał resort.

Share
d1kpgt0

"Postanowiliśmy podnieść oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oferowanych w grudniu. Chcemy, aby nabywcy indywidualni nadal mogli kupować obligacje na preferencyjnych warunkach. Odnotowane na rynku hurtowym wzrosty rentowności obligacji średnio i długoterminowych znalazły więc odzwierciedlenie w oprocentowaniu grudniowej oferty obligacji oszczędnościowych. Wyższy kupon w pierwszym okresie odsetkowym o 0,1-0,2 punktu procentowego w przypadku 3-, 4- i 10-letnich obligacji oraz obligacji rodzinnych pozwoli uzyskać wyższy zysk już na początku oszczędzania" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek, 2,70% dla 10-latek oraz 2,80% i 3,20% dla, odpowiednio, 6- i 12-letnich obligacji rodzinnych, co oznacza wzrost o 0,1 pkt procentowego dla obligacji 3- i 4- letnich oraz 0,2 pkt procentowego dla obligacji 10-letnich i rodzinnych, podano w komunikacie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich, oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%, przypomniał też resort.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

(ISBnews)

d1kpgt0

Podziel się opinią

Share
d1kpgt0
d1kpgt0