MF: Polska podpisała umowy podatkowe z Kanadą i Islandią

Polska podpisała nową konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą i protokół o zmianie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Islandią - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

MF: Polska podpisała umowy podatkowe z Kanadą i Islandią
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

"W dniu 14 maja 2012 r., w Ottawie, została podpisana nowa Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, która zastąpi umowę z 1987 r." - napisał resort finansów w komunikacie.

Nowa konwencja przewiduje, że podstawową metodą unikania podwójnego opodatkowania będzie - w przypadku Polski - tzw. metoda wyłączenia z progresją. Zgodnie z nią dochód osiągnięty zagranicą jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Dla ustalenia stawki podatku od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą. Podatku zapłaconego zagranicą nie odlicza się.

Zgodnie z nową konwencją w odniesieniu do dochodów kapitałowych, tj. z dywidend, odsetek, należności licencyjnych oraz zasadniczo zysków z przeniesienia własności majątku, będzie stosowana metoda zaliczenia proporcjonalnego. W przypadku tej metody cały dochód jest opodatkowany w Polsce, ale od podatku można odliczyć podatek zapłacony zagranicą.

"Stawki podatku od dochodów kapitałowych zostały w nowej Konwencji określone w wysokości: 5 proc. i 15 proc. (dywidendy), 10 proc. (odsetki), 10 proc. (należności licencyjne). Nowa Konwencja zawiera pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych" - wskazano w komunikacie.

MF podało także, że w 16 maja 2012 r., w Reykjaviku, został podpisany "Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii o zmianie Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku".

Protokół ten przewiduje zmianę ogólnej metody unikania podwójnego opodatkowania z metody odliczenia proporcjonalnego na metodę wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów kapitałowych (z odsetek, dywidend, należności licencyjnych i zysków ze sprzedaży majątku) utrzymana została metoda odliczenia proporcjonalnego. Protokół przewiduje także pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych.

Źródło artykułu:PAP
kanadaislandiaumowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)