Trwa ładowanie...
d1b1sde

MF rozważa powrót do emisji 2-letnich obligacji - Kowalczyk

07.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów rozważa powrót do emisji obligacji 2-letnich, po tym jak w ostatnim czasie ograniczyło ich podaż na przetargach - poinformował w...

Share
d1b1sde

07.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów rozważa powrót do emisji obligacji 2-letnich, po tym jak w ostatnim czasie ograniczyło ich podaż na przetargach - poinformował w czwartek wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Jeśli chodzi o przyszłe emisje jesteśmy elastyczni, będziemy emitowali to co rynek potrzebuje. W zależności od sytuacji rynkowej możemy rozważyć powrót do 2-letnich papierów. Nie emitowaliśmy przez długi czas krótkich papierów, jest to nasz wentyl bezpieczeństwa" - powiedział dziennikarzom Kowalczyk.

"Raczej nie będziemy emitować bonów, traktujemy je jako instrument do zarządzania bieżącą płynnością" - dodał.

d1b1sde

Czwartkowy przetarg obligacji Kowalczyk ocenił pozytywnie.

"W kontekście sytuacji na rynkach bazowych i wczorajszej korekty na rentownościach, dzisiejszy przetarg oceniamy pozytywnie" - poinformował wiceminister.

Resort finansów sprzedał obligacje PS0418 za 2,4 mld zł przy popycie 5,08 mld zł i maksymalnej rentowności 3,521 proc. oraz WZ0117 za 3,36 mld zł przy popycie 4,54 mld zł. Dodatkowo MF na przetargu uzupełniającym zaoferował papiery WZ0117 za 300 mln zł.

"Nie widzimy zagrożeń sfinansowania 50 proc. potrzeb pożyczkowych po lutym" - powiedział Kowalczyk.

Pierwotnie MF chciał sfinansować 50 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych wynoszących 145 mld zł po marcu. (PAP)

jba/ bg/ asa/

d1b1sde

Podziel się opinią

Share
d1b1sde
d1b1sde