Trwa ładowanie...
d46tr8d
28-01-2016 14:55

MF: rynki finansowe pozytywnie oceniają zdolność rządu do obsługi zadłużenia

Rynki finansowe pozytywnie oceniają zdolność rządu Prawa i Sprawiedliwości do regulowania zobowiązań na czas, a także do obsługi programów wydatkowych w 2016 roku - oświadczył w czwartek minister finansów Paweł Szałamacha.

d46tr8d
d46tr8d

Przypomniał, że dwa dni wcześniej pojawiła się informacja o niższym niż zakładano deficycie budżetu państwa za 2015 rok. "To nie będzie więcej niż 47 mld zł. I to zostało odnotowane przez rynki finansowe" - zaznaczył szef resortu finansów na konferencji prasowej.

"W związku z tym od kilku dni mamy pozytywne trendy, jeżeli chodzi o polskie obligacje. Dzisiaj z sukcesem uplasowaliśmy bardzo dużą emisję 8 mld zł, przy popycie przekraczającym 11 mld zł. (...) Nie mamy wątpliwości, że rynki finansowe pozytywnie oceniają zdolność naszego rządu, rządu Prawa i Sprawiedliwości, do obsługi zadłużenia, do regulowania swoich zobowiązań na czas i do obsługi także programów wydatkowych w 2016 roku" - podkreślił Szałamacha.

Minister finansów przypomniał, że już wcześniej w Sejmie wykazywał, że finansowanie programu "Rodzina 500 plus" w 2016 roku jest "w pełni zabezpieczone, bo mamy podatki sektorowe i jednorazowe wpływy z aukcji". "Także podczas debaty nad budżetem mówiłem o tym, że wyzwaniem dla mnie, jak i kierownictwa Ministerstwa Finansów, jest 2017 rok i następny, kiedy program będzie finansowany w całym przekroju roku. I wówczas będzie konieczne zwiększenie efektywności systemu podatkowego o kwotę między 12 a 15 mld zł" - mówił.

"O ile w listopadzie pewna część, nazwijmy to opozycji i mediów, mówiła o tym, że w 2016 roku już na pewno +posypie się+ budżet państwa, wiarygodność Prawa i Sprawiedliwości spadnie do zera, to dzisiaj twierdzą, że katastrofa nadejdzie w 2017 roku" - ironizował Szałamacha.

d46tr8d

Zapewnił, że rząd "wykorzysta ten czas, który posiada na to, by zrealizować założenia, co do których przygotowywał się przez szereg lat, będąc w opozycji". "To znaczy na zrealizowanie podstawowego celu Ministerstwa Finansów, odbudowanie efektywności systemu dochodów publicznych w Polsce i zdolności do finansowania wydatków publicznych z własnych źródeł krajowych" - podkreślił. "Uważamy, że to co nastąpiło, czyli to powolne +wysychanie+, czy +stapianie się+ (...) dochodowości i wpływów podatkowych przez osiem lat rządów Platformy, przyzwolenie na tandetę, na niską jakość w polityce - to należy zakończyć" - ocenił szef resortu finansów.

d46tr8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46tr8d