Trwa ładowanie...
d43xsb8
26-09-2016 10:01

MF: Ustawa uszczelniająca VAT przyniesie budżetowi 3,4 mld zł dochodów rocznie

Warszawa, 26.09.2016 (ISBnews) -  Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza dodatkowe rozwiązania mające na celu poprawę ściągalności podatku VAT i przyniesie wzrost dochodów do budżetu państwa w wysokości 3 400 mln zł rocznie, jak podaje Ministerstwo Finansów. Ustawa zakłada, że większość zmian uszczelniających wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., co będzie skutkowało ok. dochodem 3 117 mln zł w 2017 r.

d43xsb8

"Przedmiotowa regulacja poprzez wprowadzenie dodatkowych rozwiązań, których celem jest poprawa ściągalności podatku przyczyni się do wzrostu dochodów do budżetu państwa, w konsekwencji będzie pozytywnie wpływała na sytuację sektora finansów publicznych. Skutki finansowe zostały opracowane na podstawie danych fiskalnych i statystycznych. Skutki uszczelnienia szacuje się w skali roku na kwotę ok. 3 400 mln zł. Przy założeniu, że większość zmian uszczelniających wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., skutki te w roku wprowadzenia wyniosą ok. 3 117 mln zł (3 400 mln zł/12*11). Likwidacja deklaracji kwartalnych dla dużych podatników spowoduje jednorazowy skutek przesunięcia dochodów w czasie z tego tytułu w wysokości ok. ok. 800 mln zł. Podwyższenie progu zwolnienia podmiotowego ze 150 000 zł do 200 000 zł spowoduje ujemne skutki budżetowe w roku wprowadzenia wysokości ok. 275 mln zł" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Regulacja dot. uszczelnienia systemu VAT pociąga za sobą następujące rozwiązania:

- likwidacja możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych dla podatników innych niż mali podatnicy oraz brak możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych przez podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy prowadzenia działalności,

- wprowadzenie dla podatników obowiązku składania deklaracji dla podatku od towarów i usług wyłącznie drogą elektroniczną,

d43xsb8

- proponuje się wprowadzenie sankcji w podwyższonej wysokości (100%) w odniesieniu do podatników dopuszczających się oszustw podatkowych (w tym wystawiających "puste" faktury).

- odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, tj. w trakcie procesu rejestracji podatnika dla potrzeb podatku od towarów, gdy okaże się, że podmiot ten nie istnieje lub, mimo podjęcia udokumentowanych prób, nie ma możliwości skontaktowania się z nim, a także, gdy nie stawia się na wezwania - organ rejestrujący powinien odmówić rejestracji takiego podmiotu jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego.

Według wyliczeń Komisie Europejskiej, luka w podatku VAT w Polsce wyniosła 38,92 mld zł (tj. ok. 9,3 mld euro) w 2014 r. tj. spadła z 39,66 mld zł zanotowanych rok wcześniej. Luka VAT w całej Unii Europejskiej opiewała na 159,5 mld euro w 2014 r.

(ISBnews)

d43xsb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43xsb8