Trwa ładowanie...

MF: w 2013 r. na MON nie zostanie przeznaczone ustawowe 1,95 proc. PKB

W 2013 r. nie będzie miała zastosowania zasada, zgodnie z którą na obronność ma być przeznaczane 1,95 proc. PKB - wynika z projektu nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2013 r., opublikowanego we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Share
MF: w 2013 r. na MON nie zostanie przeznaczone ustawowe 1,95 proc. PKB
Źródło: Thinkstockphotos
d3kb1va

"W związku z koniecznością redukcji wydatków budżetowych w roku 2013 r., proponuje się wprowadzenie regulacji, iż w roku 2013 na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza się z budżetu państwa kwotę w wysokości 28 mld 252 mln 277 tys. zł" - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy okołobudżetowej. Tym samym budżet MON będzie niższy o ok. 3 mld zł od planowanego w budżecie na 2013 r. w wysokości ok. 31,2 mld zł.

Według MF oznacza to, że w 2013 r. trzeba będzie odstąpić od zasady, która mówi, że na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego.

d3kb1va

Projekt przewiduje ponadto zawieszenie przepisu, zgodnie z którym wydatki budżetu państwa planowane na dotację na finansowanie zadań projakościowych są waloryzowane corocznie, o co najmniej średnioroczny wskaźnik inflacji ustalony w ustawie budżetowej na dany rok. Według MF pozwoli to na elastyczne planowanie takich wydatków.

W projekcie nowelizacji ustawy okołobudżetowej planowana jest także zmiana dotycząca finansowania projektów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury kolejowej. Według MF nie spowoduje to jednak zmniejszenia całkowitych nakładów na inwestycje infrastrukturalne w transporcie kolejowym, ani ograniczenia zakresu zaplanowanych robót, ponieważ środki budżetowe zostaną przejściowo zastąpione pieniędzmi spółki PKP PLK.

"W roku 2013 na finansowanie zadań związanych z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem, ochroną i zarządzaniem infrastrukturą transportu lądowego, finansowaną lub dofinansowaną przez ministra właściwego do spraw transportu zaplanowano łącznie kwotę 4 mld 750 mln 905 tys. zł" - napisano w projekcie.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nowela tegorocznego budżetu będzie pewnie przedstawiana na przełomie sierpnia i września tego roku.

d3kb1va

Nowelizację ustawy budżetowej na 2013 r. zapowiedział w lipcu premier Donald Tusk. Wskazał, że deficyt budżetowy w 2013 r. będzie większy o 16 mld zł, a resorty mają obciąć wydatki o 8,5-8,6 mld zł. Premier wyjaśnił, że nowelizacja budżetu jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. W sumie brakuje około 24 mld zł. Ubytek ten będzie można pokryć z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

d3kb1va

Podziel się opinią

Share
d3kb1va
d3kb1va