MF: właściciele działek powinni płacić PIT od dochodu za słupy i kable
Ministerstwo Finansów zaproponowało, by właściciele działek płacili podatek od wynagrodzenia otrzymywanego od firm energetycznych, gazowych i wodociągowych za słupy, kable, rury i inne urządzenia zainstalowane na gruntach w ramach tzw. służebności przesyłu.
15.02.2013 14:55
Projekt - datowany na 12 lutego br. - trafił do konsultacji społecznych. Zawiera wiele propozycji zmian w podatku dochodowym, zarówno od firm, jak i od osób fizycznych. Jedna z nich zmierza do tego, by zlikwidować obecne zwolnienie podatkowe dla właścicieli działek, którzy pobierają wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu.
W Polsce jest około 19 mln działek. Na niektórych z nich znajdują się kable, słupy, rury itp. urządzenia. Część z nich była instalowana jeszcze w PRL i właściciele działek, na których takie urządzenia się znajdowały, dochodzą obecnie odszkodowań za okres bezumownego korzystania z ich nieruchomości. Jednak nie jest łatwo otrzymać takie odszkodowanie.
Prościej jest zawrzeć z zakładem energetycznym, gazowym czy wodociągowym umowę o ustanowienie służebności przesyłu. Takie rozwiązanie przewiduje od sierpnia 2008 r. polski kodeks cywilny. Na podstawie takiej umowy właściciel dostaje wynagrodzenie w zamian za zgodę, by na jego działce stały słupy czy przechodziły linie bądź rury. Zazwyczaj to wynagrodzenie jednorazowe, ale jest możliwe, by było ono wypłacane ratami.
Jak powiedział PAP Michał Kosiarski z firmy Kos-Consulting, wysokość takiego wynagrodzenia zależy od dwóch czynników: od wielkości pasa technicznego zajętego pod linię (co z kolei jest uzależnione np. od napięcia linii energetycznej) oraz od przeznaczenia samej działki, tzn. czy jest to grunt rolny, czy np. pod zabudowę jednorodzinną.
- Przykładowo właściciel działki o powierzchni 1500 metrów kw., położonej pod Krakowem, przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną, otrzymał od operatora sieci energetycznej wynagrodzenie w wysokości ok. 25 tys. zł, czyli ok. 17 zł za metr kw. - powiedział Kosiarski.
Właśnie takie wynagrodzenie ma zostać - według projektu Ministerstwa Finansów - opodatkowane. Resort tłumaczy zmianę tym, że pierwotnym zamiarem wprowadzenia obecnego zwolnienia było to, aby nie było podatku od odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu. Tymczasem sądy administracyjne interpretują przepis szerzej i uznają - jako zwolnione z podatku - również wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu. Ministerstwo chce więc, by z ustawy wynikało, iż takie wynagrodzenie nie jest zwolnione z PIT.
Projekt ustawy, po konsultacjach społecznych, trafi do Komitetu Rady Ministrów, aby wszedł w życie będzie musiał być przyjęty przez rząd i uchwalony przez parlament.
Katarzyna Jędrzejewska