MF wyemitował w czwartek obligacje o wartości 1 mld euro - Radziwiłł, MF (opis2)

16.09. Warszawa (PAP) - Resort finansów wyemitował w czwartek 10-letnie obligacje o wartości 1 mld euro i rentowności 4,016 proc. - poinformował PAP Dominik Radziwiłł, wiceminister...

16.09.2010 | aktual.: 16.09.2010 18:53

16.09. Warszawa (PAP) - Resort finansów wyemitował w czwartek 10-letnie obligacje o wartości 1 mld euro i rentowności 4,016 proc. - poinformował PAP Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów.

"Wchodzimy dziś na rynek euro z emisją obligacji 10-letnich o wartości 1 mld euro. Kwota jest maksymalnym pułapem emisji i nie zostanie zwiększona w tym roku. Emisja stanowi prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb walutowych i zmniejszy jednocześnie tegoroczną podaż SPW na rynku krajowym" - powiedział PAP Radziwiłł.

"Organizatorami emisji są Barclays, ING, Societe Generale, UniCredit" - dodał.

Radziwiłł poinformował PAP, że resort finansów ostatecznie sprzedał w czwartek papiery o wartości 1 mld euro przy popycie przekraczającym 5 mld euro.

"Budowanie księgi popytu trwało troszkę ponad godzinę. Papiery zostały wycenione 120 pb powyżej benchmarkowej średniej stopy swap. Emisję przeprowadziliśmy ze względu na sprzyjające warunki rynkowe, jest to prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych" - powiedział wiceminister finansów.

Radziwiłł poinformował także, że wstępnie określony spread do krzywej swapowej wyniósł około 125 pb.

"Bardzo duży popyt zgłoszony w krótkim czasie oraz realizacja założenia o emisji ograniczonej tylko do 1 mld euro pozwolił zejść nam ze spreadem do 120 pb" - powiedział.

"Ostatecznie rentowność wyniosła 4,016 proc., a kupon ustalony został na 4,0 proc. Uzyskana rentowność naszych obligacji 10-letnich jest o 12 bp niższa od rentowności obligacji hiszpańskich sprzedanych na dzisiejszym przetargu" - podkreślił.

Wiceminister poinformował także, że prawie połowa emisji została objęta przez instytucje zarządzające aktywami, 28 proc. przez banki, 14 proc. przez firmy ubezpieczeniowe i emerytalne, a 9 proc. przez banki centralne.

"Znaczny udział w popycie mieli inwestorzy krajowi, którzy nabyli prawie 27 proc. całej emisji. Inwestorzy z Niemiec stanowili 19 proc., z Włoch 10 proc., a z krajów Benelux'u, Francji i Wielkiej Brytanii po 8 proc. Zauważalny był również popyt z Austrii, Szwajcarii, Azji i Skandynawii" - powiedział Radziwiłł.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jba/ asa/

Źródło artykułu:PAP
obligacjefinansedług
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)