Trwa ładowanie...
d3z4w17

MFW obniżył prognozę deficytu sekt. fin.publ. w Polsce w '12 z 3,8 proc. PKB do 3,25 proc. PKB

09.12. Warszawa (PAP) - MFW obniżył prognozę deficytu sektora finansów publicznych w Polsce w 2012 z 3,8 proc. PKB do 3,25 proc. PKB - wynika z komunikatu MFW. Jednocześnie MFW...

d3z4w17
d3z4w17

09.12. Warszawa (PAP) - MFW obniżył prognozę deficytu sektora finansów publicznych w Polsce w 2012 z 3,8 proc. PKB do 3,25 proc. PKB - wynika z komunikatu MFW. Jednocześnie MFW podtrzymał prognozę deficytu sektora finansów publicznych w Polsce w 2011 na poziomie 5,5 proc. PKB. Zdaniem analityków MFW w horyzoncie 18-24 miesięcy istnieje większe prawdopodobieństwo, że CPI ukształtuje się poniżej niż powyżej celu.

"Wzrost PKB będzie spowalniał, a ryzyka są zdecydowanie od dołu co odzwierciedla pogarszającą się sytuację w otoczeniu (...). Polska może być mniej dotknięta pogarszającą się sytuacją niż niektóre inne kraje ponieważ udział eksportu w PKB jest niższy, a system bankowy dobrze dokapitalizowany i przynoszący zyski. Mimo to prognozujemy, że wzrost PKB spowolni do 2,5 proc. w 2012 r., a prognoza ta obarczona jest bardzo dużą niepewnością" - napisano w komunikacie MFW.

"W 2011 r. prognozujemy, że deficyt sektora finansów obniży się do 5,5 proc. PKB. Nasze wstępne szacunki na 2012 r. wskazują, że dodatkowe działania w projekcie budżetu pomogą obniżyć deficyt do 3,25 proc. PKB w scenariuszu bazowym" - dodano.

Zdaniem analityków MFW, w horyzoncie 18-24 miesięcy istnieje większe prawdopodobieństwo, że inflacja CPI ukształtuje się poniżej niż powyżej celu.

d3z4w17

"Przy spodziewanym spowolnieniu wzrostu gospodarczego polityka pieniężna powinna być gotowa, by zareagować na oznaki osłabienia presji inflacyjnej (...). Spodziewamy się, że w horyzoncie 18-24 miesięcy jest bardziej prawdopodobne, że inflacja ukształtuje się poniżej niż powyżej celu. Gdyby presje inflacyjne osłabiały się szybciej, być może z powodu słabszego od oczekiwań wzrostu, stopa procentowa powinna zostać obniżona" - napisano.

"Popieramy ostatnie interwencje banku centralnego na rynku walutowym; miały one na celu zapobieżenie chaotycznym ruchom kursu walutowego, a nie obronę konkretnego poziomu kursu" - dodano.

fdu/ jba/ nik/ ana/

d3z4w17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4w17