Trwa ładowanie...

MFW przelał ostatnią transzę pomocy dla Irlandii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował w nocy z piątku na sobotę, że przelał ostatnią transzę pożyczki dla Irlandii i zakończył tym samym międzynarodowy program pomocowy przyznany Zielonej Wyspie pod koniec 2010 roku.

Share
MFW przelał ostatnią transzę pomocy dla Irlandii
Źródło: Fotolia, Fot: RFsole
dmr0lbr

Wsparcia Dublinowi udzielono pod warunkiem wprowadzenia radykalnych reform polityki ekonomicznej. W programie oprócz MFW uczestniczyły Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny.

13 i ostatnia transza przelana przez MFW wyniosła 650 mln euro. W sumie Irlandia otrzymała od tej instytucji 21,8 mld euro wsparcia w ciągu ostatnich trzech lat - napisał w komunikacie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Kolejnych 35 mld euro przekazały KE i ECB.

dmr0lbr

Dublin wystąpił o pomoc, gdy w następstwie krachu na rynkach finansowych w 2008 roku wyszło na jaw, że irlandzkie banki wystawiły się na nadmierne ryzyko na rynku nieruchomości. Ich rekapitalizacja doprowadziła kraj na krawędź bankructwa. W latach 2008-10 irlandzka gospodarka pogrążyła się w recesji.

Kraj wyszedł z kryzysu, ale wciąż odczuwa jego skutki. Bezrobocie w listopadzie wynosiło 12,5 proc.

Dlatego też irlandzki rząd zapewnił, że surowa polityka gospodarcza zostanie utrzymana mimo wyjścia kraju spod kurateli trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW. (PAP)

dmr0lbr

Podziel się opinią

Share
dmr0lbr
dmr0lbr