Trwa ładowanie...
d3acaac

MFW udzieli Węgrom wsparcia finansowego, forint się stabilizuje (aktl.)

(pierwsze skutki zawarcia porozumienia)


27.10.Budapeszt (PAP/Reuters) - Po osiągnięciu przez Węgry porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i...

d3acaac
d3acaac

(pierwsze skutki zawarcia porozumienia)

27.10.Budapeszt (PAP/Reuters) - Po osiągnięciu przez Węgry porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską w sprawie dużego pakietu ratunkowego dla węgierskiej gospodarki forint zaczął się w poniedziałek stabilizować.

MFW poinformował w niedzielę wieczorem, że sfinalizowanie porozumienia z Węgrami jest spodziewane w najbliższych dniach i że pakiet ratunkowy pomoże w ustabilizowaniu gospodarki węgierskiej, próbujące uporać się z konsekwencjami globalnego kryzysu finansowego.

Węgry potrzebują pomocy MFW, by przywrócić zaufanie inwestorów do swej waluty i obligacji; w ostatnich tygodniach rynek finansowy na Węgrzech przeżywał gwałtowne spadki, gdy zagraniczni inwestorzy wyzbywali się węgierskich aktywów w obawie o stan systemu bankowego tego kraju i o możliwości obsługi wielkiego zadłużenia zagranicznego.

d3acaac

MFW nie poinformował o rozmiarach pakietu ratunkowego. Analitycy mówią, że powinno to być ponad 10 miliardów USD. Opierają to na rozmiarach wstępnego porozumienia MFW z Ukrainą, również ogłoszonego w niedzielę: 16,5 miliardów kredytu standby.

Szef MFW Dominique Strauss-Kahn poinformował, że pakiet pomocy dla Węgier zestawią" MFW, Unia Europejska "i kilka pojedynczych rządów europejskich, wraz z instytucjami regionalnymi i multilateralnymi".

Analitycy mówią, że pakiet ratunkowy może oznaczać krótkoterminowe wsparcie forinta. Porozumienie będzie prawdopodobnie zawierało warunek dalszego ograniczenia przez rząd węgierski wydatków publicznych. (PAP)

az/ ap/ asa/

d3acaac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3acaac