Trwa ładowanie...
dakm758

MG: 210 mln zł z budżetu potrzebne do 2012 r. na energetykę jądrową

Ze wstępnych obliczeń resortu gospodarki wynika, że do 2012 roku na wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce potrzebne będzie ok. 450 mln zł, z czego budżet państwa będzie musiał wydać ok. 210 mln zł - powiedziała wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

dakm758
dakm758

- Ze wstępnych obliczeń resortu gospodarki wynika, że do 2012 roku na wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce potrzebne będzie ok. 450 mln zł, z czego budżet państwa będzie musiał wydać ok. 210 mln zł - powiedziała wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Jak wyjaśniła, chodzi o zadania, jakie musi zrealizować rząd i administracja; umożliwią one - jak podkreśliła - rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej. Wymieniła wśród nich regulacje prawne, szkolenia i rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego oraz kampanię informacyjną. Resort rozważa m.in. wprowadzenie elementów informacyjnych o energetyce jądrowej do programów szkolnych.

Rząd zakłada, że w 2020 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, a kolejna - po 1-2 latach. Za realizację inwestycji odpowiada Polska Grupa Energetyczna. Spółka ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni.

Rządowy harmonogram daje PGE czas od stycznia 2011 roku do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni. Do końca 2010 roku zaplanowano utworzenie konsorcjum, a w 2016 roku ma się rozpocząć sama budowa. PGE ma zamiar wybudować dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy około 6000 MW, każda ma mieć co najmniej dwa reaktory.

dakm758

Trojanowska wskazała, że pieniądze na wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce mogą też pochodzić z UE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Unia Europejska mogłaby współfinansować programy szkoleniowe, natomiast NFOŚ m.in. badania lokalizacyjne dla elektrowni i składowiska odpadów jądrowych - wymieniła.

Pełnomocnik poinformowała, że pod koniec roku powinna być gotowa lista 3-5 lokalizacji dla elektrowni jądrowej, sporządzona na podstawie wstępnych badań lokalizacyjnych. Jak dodała, inwestor wybierze później te miejsca, gdzie wykona dalsze, bardziej kosztowne analizy.

Wcześniej wiceprezes PGE Wojciech Topolnicki w rozmowie z PAP wymieniał Żarnowiec i Klempicz pośród potencjalnych lokalizacji dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Trojanowska odniosła się też do przyjętej we wtorek przez rząd uchwały, na podstawie której minister gospodarki otrzyma z ogólnej rezerwy budżetowej blisko 3,7 mln zł na rozwój energetyki jądrowej. Ponad 1 mln zł dotacji dostanie też Państwowa Agencja Atomistyki.

- Około 2,9 mln zł (z kwoty przypadającej ministrowi gospodarki - PAP) będzie przeznaczone na utrzymanie i poprawę infrastruktury jednostek badawczo-rozwojowych w Świerku, a około 720 tys. zł na pierwszą fazę szkoleń związanych z energetyką jądrową - wyjaśniła Trojanowska.

dakm758
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dakm758