Trwa ładowanie...
d2hi6g5

MG: dane o produkcji wpłyną na ponad 3-proc. wzrost PKB w III kw.

Sierpniowe dane o produkcji przemysłowej wskazują, że wzrost PKB w III kwartale 2010 r. powinien przekroczyć 3 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Gospodarki. Zdaniem PKPP Lewiatan wzrost PKB w tym okresie nie będzie niższy niż w II kw. br.

Share
d2hi6g5

GUS poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 13,5 proc. rok do roku, po wzroście o 10,5 proc. rok do roku w lipcu; w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,8 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu w ujęciu rocznym o 12,7 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,5 proc.

"Wynik ten jest zbieżny z oczekiwaniami analityków MG, którzy prognozowali 14-proc. wzrost. W wrześniu 2010 r. Ministerstwo Gospodarki spodziewa się produkcji większej o 10 proc., a w całym III kwartale 2010 - o 12 proc." - napisał resort w piątkowym komunikacie.

"Sierpniowe dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu pozwalają na podtrzymanie korzystnej oceny tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale 2010 r. Zgodnie z ich (analityków MG) prognozą, dynamika PKB powinna w tym okresie przekroczyć 3 proc., podobnie jak w pierwszej połowie 2010 r." - dodano.

Ministerstwo Gospodarki wskazało, że zgodnie z oczekiwaniami resortu w sierpniu najszybciej zwiększały sprzedaż przedsiębiorstwa w działach przetwórstwa przemysłowego. Wzrost odnotowano w 30 z 34 działów przemysłu. W produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych wzrost wyniósł ponad 44 proc., a w dziale komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych sprzedaż wzrosła o 40,6 proc.

d2hi6g5

Największy spadek odnotowano w produkcji napojów (o 10,8 proc.). W sierpniu znacząco przyspieszyła sprzedaż produkcji budowlano montażowej i była wyższa o 8,5 proc. niż przed rokiem.

"W ocenie MG, w ostatnich czterech miesiącach 2010 r. wzrost sprzedaży budownictwa powinien być zbliżony do 7 proc., co pozwoli na nieznaczny wzrost sektora w całym 2010 roku. Budownictwo powinno zatem pozytywnie wpływać na wzrost gospodarczy w tym okresie" - informuje resort.

Dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan Jacek Adamski zwrócił uwagę, że w sierpniu zanotowaliśmy najwyższe roczne tempo wzrostu produkcji przemysłowej od trzech lat. - To już dziesiąty miesiąc z rzędu wzrostu produkcji. W lipcu rosła ona wolniej niż oczekiwano, za to w sierpniu zdecydowanie przyspieszyła - poinformował Adamski.

Zaznaczył, że po raz pierwszy od wielu miesięcy dobre wyniki osiągnęło budownictwo. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych (np. dni wolnych od pracy) produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 4,1 proc. Jego zdaniem wysoka dynamika produkcji w połączeniu z rosnącym importem mogą świadczyć o tym, że firmy zaczęły inwestować.

- Wszystko wskazuje na to, że w III kwartale br. wzrost PKB nie będzie niższy niż w II kwartale br., kiedy wzrósł po wyeliminowaniu czynników sezonowych aż o 3,8 proc. Warto też dodać, że w ostatnich siedmiu miesiącach uderza podobieństwo danych o wzroście PKB i dynamice produkcji przemysłowej w Polsce i Niemczech - dodał Adamski.

d2hi6g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi6g5