Trwa ładowanie...
d3tq83e

MG: kolejny awans Polski w Raporcie Wolności Gospodarczej (komunikat)

...

Share
d3tq83e

22.09. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

- Tak duży awans Polski w rankingu wolności gospodarczej to efekt podjętych przez nas działań na rzecz odbiurokratyzowania gospodarki - powiedział minister gospodarki, wicepremier Waldemar Pawlak. W tegorocznym Raporcie Wolności Gospodarczej Polska uzyskała 53 pozycję wśród 141 krajów.

Indeks Wolności Gospodarczej mierzy stopień, w jakim polityka rządowa przyczynia się do zwiększenia wolności gospodarczej. - W ciągu roku awansowaliśmy o 12 miejsc, a w porównaniu do raportu sprzed 2 lat aż o 21. To dowód, że wprowadzone przez nas rozwiązania zaczynają przynosić efekty - podkreślił wicepremier Pawlak.

W opinii ministra gospodarki, raport potwierdza, jak ważne jest, w warunkach światowego kryzysu podejmowanie działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. - Tegoroczny ranking ocenia działania podjęte przez poszczególne rządy w latach 2008 i 2009. W tym okresie wprowadziliśmy wiele ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej - przypomniał wicepremier Pawlak.

d3tq83e

- Najważniejsze z nich to: złagodzenie przepisów dotyczących prowadzenia kontroli w firmach, rozliczanie się przedsiębiorców w walutach obcych, możliwości zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej oraz ułatwienia w rozliczeniach księgowych - wymienił.

- Pomimo tak wyraźnych postępów, w Polsce ciągle istnieje duża potrzeba poszerzania zakresu wolności gospodarczej. Dlatego Ministerstwo Gospodarki kontynuuje proces upraszczania prawa gospodarczego - dodał wicepremier. Zaznaczył, że w Raporcie nie znalazły się jeszcze rozwiązania zawarte m.in. w dwóch ustawach deregulacyjnych przygotowanych przez Ministerstwo Gospodarki i przyjętych przez Sejm w 2011 roku.

Przypomniał, że ustawy te wprowadzają możliwość przedkładania oświadczeń zamiast zaświadczeń, uchylają niektóre rejestry i zezwolenia, redukują zbędne obowiązki informacyjne oraz bariery biurokratyczne. - Efekty tych działań mogą spowodować bardzo duży awansu Polski w kolejnych raportach - powiedział wicepremier Pawlak.


Doroczny Raport opracowywany jest przez tzw. Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network) - grupę niezależnych instytutów z 85 krajów, pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Kanady. Polskim członkiem sieci jest Centrum im. Adama Smitha.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jgr/

d3tq83e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tq83e
d3tq83e