MG: Polacy uczestniczą w przełomowej misji sondy Rosetta (komunikat)

...

28.02.2014 | aktual.: 28.02.2014 16:53

28.02. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

Wybudzona w styczniu tego roku sonda Rosetta znajduje się już w okolicach Saturna. W listopadzie 2014 r. ma wylądować na pędzącej przez kosmos komecie "Czuriumow-Gierasimienko", czyli dokonać rzeczy, której jeszcze nikt nie próbował. Część najważniejszych narzędzi, jakie niesie Rosetta, przygotowali Polacy.

W sierpniu 2014 roku urządzenie ma wejść na orbitę komety o średnicy 1,5 km, a w listopadzie - wysłać na jej powierzchnię lądownik Philae. Jego zadaniem będzie zbadanie wnętrza komety, jej temperatury, właściwości etc. Pozwoli to odkryć tajemnice tych jak dotąd najmniej poznanych obiektów w Układzie Słonecznym i lepiej się przed nimi zabezpieczać.

Podczas sadzania lądownika Philae na komecie kluczową rolę odegra polski instrument kosmiczny - MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science). Jest to wielozadaniowy przyrząd do pomiarów własności fizycznych jądra komety zbudowany przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

MUPUS to jedno z najważniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, w jakie wyposażona jest Rosetta. Posiada termometry, sensor na podczerwień i akcelerometr. Składa się także z dwóch harpunów, które za pomocą kometarnego młotka wbiją się w kometę i utrzymają Rosettę na jej powierzchni mimo braku grawitacji. MUPUS wazy ok. 1,5 kg i wykorzystuje zaledwie 3 W mocy (to tyle, ile ma telefon komórkowy).


Rosetta rozpoczęła podróż ku komecie Czuriumow-Gierasimienko 2 marca 2004 roku. 20 stycznia 2014 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) z sukcesem przeprowadziła operację wybudzania sondy ze stanu hibernacji, w którym znajdowała się od ponad 30 miesięcy. Procedura rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 10:00. Sonda otrzymała z Ziemi polecenie zatrzymania wirowego ruchu, w który została wprawiona, by utrzymać kurs. Następnie ustawiła się tak, by jej panele słoneczne zaczęły czerpać energię ze Słońca. O godz. 19:15 do Ziemi dotarł sygnał potwierdzający, że sonda działa prawidłowo.

Zakończenie misji planowane jest na grudzień 2015 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

Źródło artykułu:PAP
naukakosmosmg
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)