Trwa ładowanie...
d37aaj5

MG: Rosja w WTO dzięki staraniom polskiej prezydencji (komunikat)

...

Share
d37aaj5

16.12. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

"Udało nam się sfinalizować trwający 18 lat proces akcesji Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Jest to duży sukces polskiej prezydencji w obszarze wspólnej polityki handlowej Unii" - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po podpisaniu 16 grudnia 2011 r. dwustronnych umów UE-Rosja w ramach pakietu akcesyjnego do WTO (World Trade Organization).

Warunki członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Handlu zostały oficjalnie zatwierdzone podczas 8. Konferencji Ministerialnej WTO, która odbyła się w dniach 15-17 grudnia 2011 r. w Genewie.

Wicepremier Waldemar Pawlak podpisał, w imieniu Unii Europejskiej, cztery bilateralne porozumienia z Rosją. Stanowią one istotny element tzw. pakietu akcesyjnego. "Uzgodniliśmy m.in. zasady handlu usługami, surowcami oraz częściami i podzespołami pojazdów silnikowych a także wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii" - poinformował.

d37aaj5

Wiceszef polskiego rządu podkreślił, że przyjęcie Rosji do WTO było od lat jednym z najważniejszych priorytetów Wspólnej Polityki Handlowej UE. "Rosja była dotąd największą z gospodarek znajdujących się poza systemem Światowej Organizacji Handlu zrzeszającym ponad 150 krajów" - zaznaczył. "Ambitny pakiet zobowiązań akcesyjnych otworzy rosyjski rynek dla partnerów z UE, zintensyfikuje relacje handlowe Unii i Rosji oraz ich partnerów handlowych, należących do WTO" - dodał wicepremier Pawlak.Podkreślił, że przystąpienie Rosji do Organizacji zapewni przejrzyste relacje handlowe z tym krajem, oparte na regułach obowiązujących wszystkich członków WTO.

Wicepremier Waldemar Pawlak zwrócił też uwagę, że po implementacji przez Rosję zapisów porozumienia akcesyjnego, wartość rocznego eksportu towarów unijnych na rynek rosyjski może znacznie wzrosnąć. "Według analiz Komisji Europejskiej nawet o 4 mld euro rocznie" - oświadczył wicepremier Pawlak.Wiodącą rolę w procesie akcesji Rosji do WTO odegrał Komitet ds. Polityki Handlowej UE (TPC). Pracom TPC w II półroczu 2011 r. przewodniczyli przedstawiciele Departamentu Polityki Handlowej Ministerstwa Gospodarki RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d37aaj5

Podziel się opinią

Share
d37aaj5
d37aaj5