MG: UE potrzebuje optymalnych rozwiązań energetycznych (komunikat)
...
19.09. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:
- Będziemy rozmawiać o wypracowaniu takiej polityki energetycznej Unii Europejskiej, aby gospodarka żadnego kraju członkowskiego nie ucierpiała w skutek ograniczania emisji CO2 - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, zapowiadając spotkanie ministrów UE ds. energii. Nieformalnie posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii odbędzie się 19 i 20 września 2011 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że celem polskiej prezydencji jest wypracowanie optymalnych rozwiązań energetyczno-klimatycznych, które zaakceptują wszystkie kraje członkowskie. - Chcemy chronić środowisko naturalne, ale nie kosztem konkurencyjności gospodarki i niezależności energetycznej - zaznaczył. - Państwa, których bilans energetyczny opiera się na węglu potrzebują indywidualnego planu rozwoju - dodał wicepremier.
Wicepremier Pawlak przypomniał, że art. 194 Traktatu Lizbońskiego gwarantuje krajom członkowskim swobodę w tworzeniu swojego miksu energetycznego. - Najnowsze postanowienia Unii dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych mogą tę gwarancję podważyć - zauważył wicepremier. - Podczas nieformalnego posiedzenia Rady ds. energii rozważymy, jak nie dopuścić do takiej sytuacji - podkreślił.
Zapowiedział, że do końca września 2011 r. polska prezydencja przedstawi Komisji Europejskiej Krajowy Plan Inwestycyjny, który zawiera pakiet modernizacyjny. - Są to projekty restrukturyzacji w energetyce, które wykorzystują prawa do darmowych emisji CO2 - wyjaśnił wicepremier. - Szacujemy, że inwestycje w modernizację sektora pozwolą obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 20 mln ton rocznie. Liczymy, że Komisja Europejska rozważy zaproponowany pakiet modernizacyjny - powiedział.
Zdaniem wicepremiera Pawlaka pod uwagę należy wziąć także decyzję Niemiec o wycofaniu się do 2022 r. z energetyki jądrowej. - Niemcy będą musieli wypełnić 21 GW lukę po atomie. Wpłynie to na bilans energetyczny całej Europy - powiedział. W jego opinii, zastąpienie źródeł jądrowych energią z węgla i gazu może utrudnić realizację ambitnych celów zapisanych w Energy Roadmap 2050.
- Na spotkaniu unijnych ministrów ds. energii będziemy szukać wyjścia z tej trudnej sytuacji. Polityka energetyczna Unii Europejskiej dotąd była oparta na dywersyfikacji źródeł i stąd czerpała siłę w sytuacjach kryzysowych - powiedział wicepremier. - Nie powinniśmy rezygnować z tej zalety - dodał.
Podkreślił również potrzebę współpracy w zakresie zewnętrznej polityki energetycznej. -Unia Europejska powinna być solidarna w kontaktach z zewnętrznymi dostawcami surowców energetycznych. Tylko w ten sposób będziemy mogli uzyskać lepsze warunki dostaw - ocenił.
W posiedzeniu Rady TTE wezmą udział m.in. minister przemysłu, energii i gospodarki elektronicznej Francji Eric Besson oraz komisarz UE ds. energii Guenter Oettinger.
Uczestnikami spotkania ministrów UE ds. energii będą także ministrowie z państw Wspólnoty Energetycznej i EFTA. Ich głos będzie cennym wkładem w debatę nad kierunkiem rozwoju współpracy UE z państwami sąsiadującymi i rolą Wspólnoty Energetycznej.
Jednym z głównych tematów posiedzenia będzie zewnętrzna polityka energetyczna UE, w kontekście Komunikatu KE na ten temat oraz projektu rozporządzenia o umowach międzynarodowych dot. energii. Uczestnicy będą dyskutować również jest nt. infrastruktury energetycznej, w związku z przygotowywanym do publikacji przez KE pakietem infrastrukturalnym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ jgr/