MG ukróci nielegalne rejestrowanie się firm pod cudzym adresem

Będzie łatwiej o wykreślenie z ewidencji firm, które nielegalnie zarejestrowały działalność pod cudzym adresem - odpowiednie przepisy zawiera projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jak podaje MG, takich przypadków jest kilka tysięcy rocznie.

04.12.2014 12:50

Projekt noweli ustawy o sdg - autorstwa MG - zawiera wymóg, by przedsiębiorca, który rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), miał tytuł prawny do nieruchomości, które wpisuje do rejestru. Tytuł prawny oznacza dokument potwierdzający własność, dzierżawę, najem, użyczenie, lub jakąkolwiek inną ustną lub pisemną formę zgody właściciela nieruchomości na prowadzenie w tym miejscu działalności gospodarczej.

"Chodzi o ochronę osób, pod których adresem ktoś prowadzi działalność gospodarczą bez tytułu prawnego" - wyjaśniła Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu z resortu gospodarki w czwartek w Sejmie. Jak mówiła, ministerstwo prowadzi rocznie kilka tysięcy spraw zgłoszeń o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców w związku z niezgodnościami w adresie. Pochodzą one głównie od osób fizycznych, pod których adresem ktoś bezprawnie zarejestrował działalność gospodarczą. Choć najczęściej kończą się one wykreśleniem nieuczciwych przedsiębiorców z CEIDG, to postępowanie jest długotrwałe i uciążliwe dla oszukanych. Obciąża też niepotrzebnie resort gospodarki.

Nowela przewiduje uproszczony tryb i obligatoryjne wykreślanie przedsiębiorców, którzy nie mają tytułu prawnego do lokalu.

Propozycja ta wzbudziła jednak niepokój o nowe obowiązki informacyjne przedsiębiorców i ich prawa. Posłanki PO Mirosława Nykiel i Maria Małgorzata Janyska pytały np., jak przedsiębiorcy, którzy będą rejestrować się w CEIDG przez internet, mają wykazać posiadanie tytułu prawnego, oraz czy ci, którzy już się zarejestrowali, nie mając tytułu, będą z rejestru wykreśleni, a jeśli tak, to w jakim terminie.

Wiceminister Henclewska uspokajała jednak te obawy.

"Przedsiębiorcy nie będą musieli pokazywać dokumentów przy rejestracji. Chodzi jedynie o uproszczenie procedury wykreślania tych przedsiębiorców, którzy podają fałszywe dane. Wyjaśnienie kwestii posiadania tytułu prawnego będzie potrzebne jedynie w wypadku wszczęcia przez Ministerstwo Gospodarki postępowania o wykreślenie, które wykonywane jest na czyjś wniosek" - powiedziała.

Jak wskazała, przedsiębiorcy już dziś odpowiadają za prawdziwość wpisanych do CEIDG danych i powinni dokonywać uaktualniających zmian w terminie siedmiu dni od ich zaistnienia. Zapewniła też, że informacja o ewentualnym wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru zostanie mu przesłana listownie pod wszystkie dostępne adresy.

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, to rejestr firm prowadzonych przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Celem jej uruchomienia było umożliwienie mikroprzedsiębiorcom bezpłatnej rejestracji, dokonywania zmian, aktualizacji danych online - bez składania jakichkolwiek papierowych dokumentów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)