MG ws. priorytetu energetycznego polskiej prezydencji (komunikat)

...

20.05. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Gospodarki informuje:

- Chcemy wzmacniać politykę energetyczną Unii. Będziemy zabiegać o rozwój relacji wspólnoty z dostawcami surowców energetycznych - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Silna polityka energetyczna Unii to jeden z trzech priorytetowych obszarów działania MG na czas polskiej prezydencji.

- Polska nie była założycielem Unii Europejskiej, ale może stać się jej odnowicielem - powiedział wicepremier Pawlak, przypominając słowa prof. Mario Monti. W tym kontekście zwrócił uwagę, że kierowana przez nasz kraj Unia będzie starała się wzmocnić swoją pozycję wobec głównych producentów i państw tranzytowych surowców energetycznych.

- W ramach polskiej prezydencji chcemy skoordynować i poprawić efektywność funkcjonowania unijnych instytucji w tym obszarze - powiedział wicepremier. - Bardzo ważne będzie przyjęcie rozporządzenia poprawiającego przejrzystość rynków energetycznych i zapewnienie stabilnych dostaw surowców - dodał.

Zdaniem szefa resortu gospodarki, jednym z najważniejszych aspektów budowy unijnej polityki energetycznej będzie zwiększenie spójności działań UE w obszarze stosunków zewnętrznych.

- Konieczne jest stworzenie w obszarze energii mechanizmów współpracy państw członkowskich, które umożliwią występowanie na arenie międzynarodowej w interesie wszystkich krajów Wspólnoty - zaznaczył wicepremier Pawlak. - W czasie naszej prezydencji zamierzamy przeprowadzić debatę na ten temat. Dobrą okazją będzie posiedzenie nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii, które odbędzie się we wrześniu 2011 r. we Wrocławiu - poinformował.

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że zgodnie z priorytetami polityki energetycznej Polski do 2030 r. oraz planami prac UE na 2011 r. MG poświęci wiele uwagi także kwestiom efektywności energetycznej. - Planujemy nawiązać w tym zakresie ścisłą współpracę z państwami naszego trio - Danią i Cyprem, tak aby polskie zamierzenia były zgodne z głównymi kierunkami działań UE - powiedział.

W opinii ministra gospodarki, nasze postulaty energetyczne dobrze wpisują się w przyjętą przez UE strategię 2020 i plany budowy tzw. zielonej gospodarki. Zdaniem wicepremiera Pawlaka ich realizacja jest jednak dużym wyzwaniem. - Naszą ambicją jest osiągnięcie celów gospodarki niskoemisyjnej, modernizacja przestarzałych gałęzi przemysłu i dostosowanie ich do nowych standardów - podkreślił wicepremier.

Zapowiedział, że Polska będzie podtrzymywać stanowisko, że cele ochrony środowiska powinny być realizowane przy uwzględnieniu zróżnicowania społeczno-gospodarczego poszczególnych państw członkowskich UE. - Odpowiedzialność ekologiczna powinna też uwzględniać interesy gospodarcze i potrzeby sektorów przemysłowych poszczególnych państw - zaznaczył.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
gospodarkamgenergetyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)