MI: pokaz systemu wymiany informacji CAP DEMO (komunikat)

...

11.05. Warszawa - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:

Przeprowadzone na morzu ćwiczenie potwierdziło konieczność współdziałania międzynarodowych systemów informacyjnych w sytuacji zagrożenia. Zakończony eksperyment będzie pomocny w dalszych pracach nad doskonaleniem nowoczesnych technologii monitorowania środowiska morskiego. Będzie również punktem wyjścia do kontynuowania współpracy resortów obrony, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji, a w szczególności urzędów morskich, straży granicznej i wojsk specjalnych - powiedziała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Anna Wypych-Namiotko podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu 11 maja br.

Dzięki wspólnym działaniom służb cywilnych i wojskowych możliwe jest szybsze podejmowanie decyzji oraz uproszczenie procedur użycia wojsk specjalnych w sytuacji nieregularnego zagrożenia - poinformował gen. bryg. Andrzej Kaczyński, Szef Zarządu Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności Sztabu Generalnego WP. Ważne jest skrócenie czasu, zmniejszenie łańcucha osób biorących udział w podejmowaniu decyzji - podkreślił kontradmirał Adam Mazurek, Szef Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego.

W konferencji prasowej wzięli również udział ppłk Leszek Elas, Komendant Główny Straży Granicznej oraz Dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Ministerstwie Obrony Narodowej Romuald Hoffman. Konferencja prasowa odbyła się w związku z zakończonym pokazem działania systemu wymiany informacji CAP DEMO.


W dniach 10-11 maja 2010 r., w rejonie południowego Bałtyku, została przeprowadzona praktyczna część celu nr 4.2 - tzw. CAP DEMO (Capability Demonstration), będącego elementem "Wielonarodowego Eksperymentu MNE 6". Polska bierze udział w tym eksperymencie od 2008 r.

Głównym celem tych działań jest zbadanie zdolności współpracy struktur cywilnych i wojskowych w formule międzynarodowej, w tym znajomości sytuacji środowiska morskiego, podczas przeciwdziałania tzw. nieregularnym zagrożeniom. Przeprowadzane jest również praktyczne sprawdzenie współdziałania administracji morskiej, Straży Granicznej oraz struktur wojskowych w sytuacji wystąpienia zagrożeń.

W ramach eksperymentu dokonano weryfikacji koncepcji wymiany informacji w oparciu o krajowe i zagraniczne systemy monitorowania sytuacji nawodnej. System Wymiany Informacji Bezpieczeństwa Żeglugi (SWIBŻ) Urzędu Morskiego w Gdyni został połączony z podobnymi systemami Finlandii, Szwecji i Singapuru. Rolę wspierającą odegrała Hiszpania.

Scenariusz eksperymentu obejmował symulowane wejście na Bałtyk jednostki podejrzanej o nielegalną działalność. Rolę tę odegrał polski okręt hydrograficzny ORP "Arctowski". Po zlokalizowaniu i potwierdzeniu zagrożenia terrorystycznego nastąpiła próba zatrzymania jednostki przez Straż Graniczną, a następnie jej zajęcie przez jednostki pływające Wojsk Specjalnych, wspierane przez snajperów ze śmigłowca. Zabezpieczona jednostka została sprowadzona do portu w Gdyni pod nadzorem grupy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kno/

Źródło artykułu:PAP
mitechnologiekomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)