MI: Sejm przyjął ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej (komunikat)
...
30.06. Warszawa - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:
Ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej uchwalona przez Sejm 30 czerwca br.
Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, co oznacza ostateczne uchwalenie ustawy. Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Prace nad wdrożeniem naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczęły się w 2005 roku, wraz z przyjęciem przez Radę Ministrów w dniu 4 maja 2005 r. Strategii przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Jednakże dopiero przyjęcie w dniu 4 czerwca 2011 r. Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce i Założeń do ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przez Radę Ministrów umożliwiło przygotowanie i uchwalenie ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, której celem jest stworzenie formalno-prawnych podstaw do wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 r.
Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi bowiem między innymi:
- odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu I i po 8 programów w ramach multipleksów II oraz III),
- poprawę jakości obrazu i dźwięku,
- możliwość równoległego nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego),
- wprowadzenie kodów rodzicielskich.
Ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej została podzielona na dwie części: pierwsza dotyczy samego procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i obejmuje przepisy zapewniające sprawne jej uruchomienie, w tym termin wyłączenia nadawania analogowego, kwestie związane z organizacją multipleksów i kampanią informacyjną, natomiast druga część wprowadza w sposób trwały do polskiego porządku prawnego przepisy związane z nadawaniem programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w multipleksach, dające podstawy do podejmowania w przyszłości skutecznych działań przez regulatorów rynku - prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Ustawa w sposób kompleksowy reguluje kwestie ochrony konsumentów w zakresie zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też obywatele naszego kraju, aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową, będą musieli:
- dokupić specjalną przystawkę zwaną STB lub dekoderem, lub
- wymienić odbiornik na taki, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Zarówno przystawki jak i telewizory powinny spełniać wymagania do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, które obowiązuje od 8 stycznia 2010 r., czyli być zgodne ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC). Dlatego też, zgodnie z ustawą, każdy nabywca dokonujący zakupu odbiorników cyfrowych zostanie poinformowany przez sprzedawcę, czy dany odbiornik umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe jest procesem, który dotyczy wszystkich obywateli w Polsce, dlatego też zapisy ustawy regulują szczegółowo kwestie przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która podniesie świadomość społeczeństwa o czekającej ich zmianie w sposobie odbioru wszystkich programów telewizyjnych.
Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno nadawca publiczny Telewizja Polska S.A., nadawcy komercyjni: Telewizja Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A. oraz Telewizja Puls sp. z o.o., zobowiązani do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej jak i minister infrastruktury. Kampania przeprowadzona zostanie w mediach, jak również w planowane jest przeprowadzenie mailingu do obywateli.
Ponadto Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło już stronę internetową cyfryzacja.gov.pl, na której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje o naziemnej telewizji cyfrowej.
Ustawa czeka na podpis prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dla których przewidziano inny termin wejścia w życie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/