Trwa ładowanie...
d2r2tdu

MI ws. budowy autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl (komunikat)

...

d2r2tdu
d2r2tdu

16.07. Warszawa (PAP) - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:

- Czekaliśmy 12 lat na rozpoczęcie budowy tej autostrady i dlatego cieszymy się, że prace już ruszyły - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który dokonał wbudowania aktu erekcyjnego na budowie autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl.

- Autostrada A2 to ważna część układu nerwowego gospodarki, jakim jest sieć dróg szybkiego ruchu. Dzięki niej Polska połączy się z europejską siecią autostrad przed turniejem EURO 2012, lecz będzie służyła nie tylko kibicom, ale także całemu społeczeństwu - dodał minister.

W uroczystości, która odbyła się 16 lipca 2009 r. na odcinku istniejącej autostrady A2 w Bolewicach, uczestniczył także podsekretarz stanu w MI Radosław Stępień oraz przedstawiciele kierownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

d2r2tdu

Odcinek ze Świecka do Nowego Tomyśla będzie najdłuższym w Polsce odcinkiem autostrady o nawierzchni betonowej, która charakteryzuje się większą trwałością. Według szacunków będzie mogła być użytkowana bez dodatkowego wzmocnienia przez około 40 lat po wybudowaniu.

Umowa na budowę i eksploatację autostrady A2 na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl została podpisana przez ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka 30 sierpnia 2008 r. 29 czerwca 2009 r. zostały podpisane umowy dotyczące finansowania tej inwestycji.

Zakres prac na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl obejmuje m.in.:

- 105,9 km autostrady o nawierzchni betonowej, w tym 18,5 km przebudowy istniejącej drogi krajowej nr 2 - 81 mostów i wiaduktów - docelowo 87 - 2 obwody utrzymania autostrady (Ilanka, Biały Mur) - 6 pełnych węzłów autostradowych (docelowo 8) - 6 miejsc obsługi podróżnych (docelowo 10) wyposażonych w parkingi, toalety, place zabaw dla dzieci, a także 4 bary i 4 stacje benzynowe - zamknięty system poboru opłat tj. 5 miejsc poboru opłat (1 plac poboru opłat w ciągu autostrady - Tarnawa, 4 stacje poboru opłat na węzłach autostradowych - Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym) - pełne wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska (zbiorniki ekologiczne, ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przepusty dla zwierząt, urządzenia bezpieczeństwa - kolumny alarmowe co 2 km, ogrodzenie autostrady na całej długości (z wyjątkiem przerw na węzłach).

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2r2tdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r2tdu