Trwa ładowanie...
d7sxjrv
emerytura

Miały być emerytury pod palmami. Prawda jest jednak smutna

Kiedy OFE były przed laty wprowadzane, obiecywano Polakom emerytury pod palmami. Niestety nic z tych obietnic nie wyszło. Świadczenia, jakie obecnie wypłacane są z pieniędzy uzbieranych w OFE, wynoszą niewiele ponad 200 złotych miesięcznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emerytury z OFE to śmieszne kwot
Emerytury z OFE to śmieszne kwot (iStock.com)
d7sxjrv

Obecnie emerytura z OFE wypłacana jest po ukończeniu 60. roku życia osobom mającym prawo do świadczenia z ZUS. W praktyce wypłacana jest kobietom jako okresowa emerytura kapitałowa aż do ukończenia 65. roku życia. W przypadku mężczyzn pieniądze z OFE doliczane są do emerytury powszechnej i wypłacane po ukończeniu 65. roku życia.

Jak pisze „Fakt”, obecnie okresowe emerytury kapitałowe dostaje 329 tysięcy kobiet. Z najnowszych danych ZUS wynika, że przeciętna wypłata takiego świadczenia to tylko 221,72 zł miesięcznie.

W środę rząd zdecydował, że OFE zostaną zlikwidowane 1 lipca 2020 roku. Co z naszymi pieniędzmi? Kiedy OFE zostanie zlikwidowane okresowe emerytury kapitałowe znikną. Polki, które dziś je pobierają, będą wciąż dostawać pieniądze, ale świadczenie będzie wygaszane. Kolejnym rocznikom pań nie będzie już ono przyznawana.

Jak wypłacane będą emerytury z obecnie likwidowanego OFE? To zależy, jaką opcję wybierzemy. Jeśli zdecydujemy się na przekazanie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne, to wtedy wypłatą zajmą się instytucje finansowe. Jeśli zdecydujemy się przekazać środki z OFE do ZUS – dostaniemy je razem z emeryturą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7sxjrv

Podziel się opinią

Share
d7sxjrv
d7sxjrv